BLIN/FILMSKA KRITIKA

Attack the Block

Arhiva20.09.11, 11:42h

U vremenu kada je Twilight standard za tinejdžerski horor, Attack the Block u produkciji Edgara Wrighta (Shawn of the Death,Hot Fuzz),je pravo osvježenje

attack - slika 2

Piše: Siniša Lazić

Priča prati grupu crnoputih (i par bjeloputih koji se ponašaju kao crnci) tinejdžera delikvenata u Južnom Londonu koji nakon što ubiju vanzemaljca (vanzemaljku) na sebe navlače bijes mužjaka vanzemaljaca nalik gorilama u magli, i počinje invaziju na blok. Vanzemaljci su ovaj put probirači, pa tamane samo one koji su bili u dodiru sa ženkom. Sa bandom delikventima je i medicinska sestra (Jodie Whittaker), prethodno prebijena i opljačkana od istih, ali pojava vanzemaljaca ih tjera da nesporazume i socijalne razlike gurnu u drugi plan. Tu je i jedan klasični stoner (Luke Treadaway) i lokalni narko diler koji je vrlo osjetljiv na sve promjene u “njegovom bloku”. Moses (John Boyega) kao vođa tinejdžera, na početku neuvjerljiv, do kraja se razvija u pravog akcionog heroja i prava je šteta što je kraj  filma zbrzan (vjerovatno zbog kratkog budžeta) jer je postojao dobar set up za kvalitetan krvopljus. Ostali klinci samo odrađuju posao i jako ih je teško razlikovati. Od poznatih likova pojavljuje se jedino Nick Frost koji služi kao pokretna scenografija za film i svojim gabaritima sve više podsjeća na Josifa Tatića.

Identifikacija sa glavnim likovima ide teško jer jednostavno niti su dovoljno razvijeni, niti su bar malo simpatični da bi nam bilo stalo. Sve to ipak nadoknađuje ritam koji je izuzetno brz i vrlo dobra akcija. Vanzemaljci kao kombinacija vukodlaka i gorilla sa fluorescentnim lampicama u ustima djeluju sjajno i ono što je najbitnije grozomorni CGI se skoro ne primjećuje. Film je prepun detalja i duhovitih rješenja uz poseban naglasak na količinu dijaloga i brzinu njihovog izgovaranja. Glavni likovi dolaze iz posebne Chav populacije čiji sleng se bez prevoda teško razumije. Kao i kod Wrighta gdje je žanr samo način da se ispriča priča, Joe Cornishev scenario je pristojno upakovan koktel sf-horora, akcije , drame nasilja i komedije. Režija je dinamična i energična, a brzom montažom uspijeva da nadoknadi manjak nešto eksplicitnijih scena. Oni koji vole gore scene imaće svoju porciju ali ništa spektakularno i što već nismo vidjeli. Napominjem, radi se o relativno niskobudžetnom filmu koji je Joe Cornish uspio da nabudži do maksimuma (snimljen je za 8 miliona funti) i zaista izgleda mnogo bogatije.

U posljednje vrijeme pravi se veliki hajp oko svega sto izlazi iz radionice Edgara Wrighta. Velika očekivanja su možda i nanijela najveću štetu ovom filmu na blagajnama gdje nije najbolje prošao. Da ne bude zabune, u okviru žanra ovo je sasvim dobar film. Međutim poigravanja sa socijalnim komentarima i satirom koji su sjajno funkcionisali u Hot Fuzzu a posebno u Shawn of the Death, ovdje su nešto manje uspješni. Mada, nije ni nužno da tu satiru prepoznajete da biste uživali u filmu. Možda je loša okolnost po film ta što je imao premijeru u vrijeme haosa u Engleskoj kada je ciljana publika našla sebi neku drugu vrstu zabave pa im baš i nije bio prioritet da idu u bioskope. Čudno je to jer je film socijalno, ili ako hoćete, čak i politički aktuelan da ne može biti aktuelniji. Scena na početku filma gdje tinejdžeri opkoljavaju i pljačkaju djevojku u radničkom bloku je vrlo paradigmatična. Ili kada svoje beznadežno socijalno stanje i frustracije, pošto na ulicama više nema nedužnih građana iskaljuju na vanzemaljce, suviše podsjeća na turobnu stvarnost. Demografi kažu da će do 2020. relativna većina u Engleskoj biti crnci i Arapi. U svjetlu sve češćih rasnih  etničkih problema i nedavnih rasnih i socijalnih nemira koji su zarad političke korektnosti proglašeni samo socijalnim, Engleskoj se ne piše dobro. Možda je još samo invazija vanzemaljaca može spasiti.

Na stranu socijalni problemi u Engleskoj, Attack the Block je dovoljno dobar da uspjeva gledaocu naviknutog na svakojako američko  smeće pruži tretman koji će mnogo puta obrađivane sf-horor motive ponovo učiniti svježim i zanimljivim.



PROČITAJTE JOŠ:

BLIN/FILMSKA KRITIKA: 14 Blades

BL!N/FILMSKA KRITIKA: Reign of Assassins

BLIN/FILMSKA KRITIKA: Fast Five

BLIN/FILMSKA KRITIKA: 'Gallants' - u svjetlu old school tradicije

BLIN/FILMSKA KRITIKA: Detective Dee and the Mystery of Phantom Flame

 

(BL!N MAGAZIN)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook