"BiH je sporazum o dvojnom državljanstvu zaključila samo sa Hrvatskom, Srbijom i Švedskom", istakao je Živković.
On je dodao da je od Ministarstva inostranih poslova BiH dobio odgovor da je do sada samo još Crna Gora dostavila BiH nacrt sporazuma o dvojnom državljanstvu.
"Očigledno je da postoji hroničan nedostatak inicijative da se konzumira Ustav BiH u dijelu u kojem se govori o dvojnom državljanstvu", ocijenio je Živković.
Prema njegovim riječima, potrebno je zabrinuti se zbog toga što se ne koristi ova ustavna mogućnost i što se ne podstiču inicijative za zaključivanje bilateralnih sporazuma o dvojnom državljanstvu.
Živković je poslaničko pitanje o tome sa koliko je zemalja BiH potpisala sporazum o dvojnom državljanstvu ili otpočela raspravu o njegovom zaključivanju ranije postavio Ministarstvu inostranih poslova BiH, a dobijeni odgovor komentarisao je na posljednjoj sjednici Predstavničkog doma, prenosi Srna.
U 1. članu Ustava BiH rečeno je da državljani BiH mogu imati državljanstvo druge države, pod uslovom da postoji bilateralni sporazum kojim se to uređuje.
Odobravanje tih sporazuma u nadležnosti je Parlamentarne skupštine BiH.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook