SUD BIH

Na konkurs za državnog tužioca prijavilo se 12 kandidata

Arhiva04.07.12, 08:52h

Na konkurs za državnog tužioca prijavilo se ukupno 12 kandidata, među kojima su najpoznatiji Feliks Vidović, bivši ministar pravde BiH, Goran Salihović, predsjednik Općinskog suda u Sarajevu, te Božo Mihajlović, zamjenik glavnog tužioca i rukovodilac Posebnog odjela za organizirani kriminal, privredni kriminal i korupciju pri Državnom tužilaštvu, piše današnji "Dnevni avaz".

sud bih

Osim njih, konkurirali su i tužioci Tužilaštva BiH Ismet Šuškić, Miroslav Marković, Saša Sarajlić i Ranko Debevec.

Na konkurs, koji je bio otvoren do 27. juna također su se prijavili i Zekerijah Mujkanović, glavni tužilac Tužilaštva Brčko Distrikta, Zdenko Kovač, zamjenik glavnog tužioca Tužilaštva HNK, Momir Zubac, direktor Pritvorske jedinice Suda BiH, te Mladen Sarić i Midhat Hodžić.

"Procedura izbora prvog tužioca u državi najvjerovatnije neće biti obavljena po "hitnom postupku", pa će kandidati biti pozvani na intervjue tek u septembru. Zbog sezone godišnjih odmora, naime, intervjui u VSTV-u neće biti obavljani od 10. jula do 31. augusta", rekli su za "Avaz" iz  Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.

Na taj način, kako je ranije izjavio Milorad Novković predsjednik VSTV-a,  ime novog tužioca moglo biti poznato u septembru, odnosno oktobru.

Prema nepisanom pravilu, odnosno poštivajući nacionalni ključ, očekuje se da će ova pozicija pripasti pripadniku srpskog naroda, s obzirom na to da su Bošnjakinja i Hrvat na čelnim funkcijama Suda, odnosno Ministarstva pravde BiH.

FENA/đk


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook