SUĐENJE KLADIONIČARSKOJ MAFIJI

Ante Š. i Marijo C. namještali utakmice Širokog i Slavije u Ligi Evrope!

Arhiva01.03.11, 18:06h

21. marta počinje suđenje osobama za koje se smatra da su čelnici međunarodne kladioničarske mafije. To su njemački Hrvati Ante Š. i Marijo C. Optužnica njemačkih organa tereti ih i za nekoliko namještaljki u Hrvatskoj i BiH, prenosi Dojče vele.

Ante Š.Po saznanjima Dojče velea, namještene utakmice u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini biće sastavni (i jedan od najvažnijih) dijelova optužnice, kojom će krajem marta njemačko pravosuđe otvoriti suđenje u Bohumu. Prvi u regiji Dojče vele objavljuje pikantne navode optužnice, u kojoj se konkretno opisuju pojedinosti ove organizovane manipulacije, te imena osoba koje su bile uključene u ilegalne radnje.

Sudeći po tekstu optužnice, predmet suđenja će biti (za sad još navodna) namještena utakmica Hrvatske fudbalske lige (HNL) između NK Zadra i splitskog Hajduka. Hajduk je 26.4.2009. pobijedio s 2:0.

Osim tog meča, dosta mjesta u optužnici dobile su i dvije utakmice bosanskohercegovačkih ekipa u Ligi Evrope (Europa League). Radi se o Širokom Brijegu i Slaviji iz Istočnog Sarajeva.

"Nagrada" od 30.000 evra

Ante Š. je meč Zadra i Hajduka, tvrdi optužnica iz Bohuma, manipulisao uz pomoć još dvojice optuženika. Jedan od njih je njemački Hrvat Marijo C., protiv kojeg će u Bohumu uskoro takođe početi sudski proces. Marijo C. je u nekoliko navrata u Bohumu već svjedočio u prvom suđenju članovima tzv. kladioničarske mafije (na optuženičkoj klupi su se tada našla četvorica muškaraca).

Istražitelji Njemačkog državnog tužilaštva u okviru dosadašnjeg postupka polaze od toga da su mafijaši uoči susreta Zadar-Hajduk "podmazali" čak petoricu zadarskih igrača. Za suradnju oni su "nagrađeni" s ukupno 30.000 evra.

Konkretna sumnja njemačkih organa u ovom slučaju temelji se ponajprije na informacijama do kojih se došlo prisluškivanjem telefonskih razgovora Marija C., odnosno na temelju analize kladioničarskih listića. Oko dvije sedmice uoči utakmice, Marijo C. je, kako stoji u optužnici, prvi put s jednim fudbalerom Zadra razgovarao o namjeri da "namjesti" rezultat.

Međutim, ono što bi moglo izazvati novi potres u hrvatskom fudbalu je tvrdnja njemačkih istražnih organa da u manipulaciju očito nisu bili uključeni samo fudbaleri.

Za manipulaciju je znao i jedan fudbalski menadžer. Njegov identitet je poznat njemačkim organima. On je svojedobno kao profesionalni nogometaš nastupao i za nekoliko klubova u Njemačkoj. Bio je aktivno uključen u organizovanje manipulacije, tvrde njemački istražitelji. Taj menadžer je tri dana uoči susreta Zadra i Hajduka "potvrdio" dogovoreni rezultat Mariju C.

Dan uoči utakmice (25.4.2009) istražitelji su registrirali "brojne telefonske razgovore" Marija C. s različitim osobama u Hrvatskoj. Među sagovornicima su navodno bila i dva zadarska nogometaša i jedan visokopozicionirani predstavnik dalmatinske ekipe.

Ko je sve bio uključen u manipulaciju?


U optužnici protiv Marija C., kako saznaje Dojče vele, piše da su svi njegovi sugovornici znali što se priprema. A što je točno dogovoreno? Dogovoren je bio poraz Zadra 0:1 (stvarni rezultat je bio 0:2), kako bi članovi kladioničarske mafije uplatom na opciju "manje od tri postignuta gola" zaradili novac u nekoliko kladionica. Marijo C. je ispunio tri listića i na svaki od njih uplatio po 5.000 evra.

Marijo C. je, tvrde njemački pravosudni organi, o namještaljci obavijestio i Antu Š. te još neke druge pripadnike kladioničarske mafije. Na temelju tih informacija, i oni su uplatili novac na namješteni susret.

Jedan od navedenih je istražiteljima Državnog tužilaštva u Bohumu priznao da je samo na utakmici Zadra i Hajduka zaradio 40.000 evra. Tokom boravka u pritvoru, i Ante Š. i Marijo C. s njemačkim su istražiteljima razgovarali o toj utakmici.

Kako stoji u optužnici, Ante Š. nije se mogao sjetiti eventualnih dogovora oko manipulacije dalmatinskog derbija. Marijo C. demantovao je namještaljku. Istražitelji pak imaju drugačije mišljenje: na temelju protokola prisluškivanih razgovora bez ikakve sumnje se, tvrde oni, može zaključiti da se radilo o manipulaciji.

U tekstu optužnice protiv njemačkih Hrvata značajan prostor zauzima i utakmica Lige Evrope između bosanskohercegovačkog prvoligaša NK Širokog Brijega i jermenskog Banants Jerevana (0:1), odigrana 9.7.2009.

Ante Š. i Marijo C. su glavni osumnjičenici za moguću namještaljku. Kako saznaje Dojče vele, Ante Š. je priznao njemačkim istražiteljima da je s Marijom C. zajedno "uticao" na igrače obiju ekipa, te na sudije. Cilj: ekipa iz Jermenije je trebalo da izgubi. Za "podmazivanje" igrača i sudija platili su ukupno 50.000 evra.

Ono što je posebno pikantno u ovom slučaju je, kako Dojče vele saznaje od izvora u njemačkim istražnim krugovima, kontakt Ante Š. s jednim od najpoznatijih (bivših) hrvatskih fudbalera. Ante Š. ga je obavijestio o organizaciji manipulacije, kako bi i on profitirao od moguće dobiti u kladionici.

Radi se o jednom od članova "zlatne" generacije hrvatskog fudbala, čovjeku koji je nastupao za nekoliko velikih inostranih klubova.

Međutim, od ilegalne zarade nije bilo ništa. Utakmica Širokog s Jermenima završila je onako kako nije bilo dogovoreno: pobijedio je Jerevan.

Važnu ulogu u suđenju Anti Š. i Mariju C. će imati još jedna utakmica Evropske lige u kojoj je nastupio jedan klub iz BiH. Radi se o utakmici između Alborga BK i FK Slavije iz Istočnog Sarajeva. Meč bez postignutih golova je odigran 16.7.2009.

Marijo C. se, po saznanjima Dojče velea, na dan održavanja susreta nalazio u Danskoj – kako bi s ukupno 60.000 evra "kupio" saradnju igrača i jednog klupskog čelnika Slavije u organizaciji namještaljke.

Peh u organizovanju manipulacije

Ante Š. je tokom saslušanja njemačkim istražiteljima priznao da je upravo on svom kompanjonu Mariju C. u Berlinu na raspolaganje stavio potrebni novac. Međutim, i u ovom slučaju hrvatski duet nije imao sreće u realizaciji ilegalnog posla. Novac uložen u kladionicama oni su izgubili.

Utakmica je okončana remijem, a ne priželjkivanim porazom Slavije. Ovaj je slučaj istražiteljima u Njemačkoj bio posebno zanimljiv.

Marijo C. je priznao istražnim organima da ga je u Danskoj očito "pretekao" neko od konkurenata iz kladioničarskih krugova. C. je tek u Danskoj naime saznao da su nepoznate osobe već i prije njega kontaktirale neke igrače sarajevske ekipe kako bi ih i sami - "podmazali".

(Dojče vele, BLIN MAGAZIN/ma)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook