Slučaj 'Orić'

Sutra ističe pritvor: Još nema potvrde da je zahtjev Tužilaštva BiH upućen Švicarskoj

Front24.06.15, 17:56h

Sutra ističe pritvor: Još nema potvrde da je zahtjev Tužilaštva BiH upućen Švicarskoj
Pritvor od 14 dana, koji je Naseru Oriću odredio sud u Švicarskoj, ističe sutra


 

Iako iz Tužilaštva BiH tvrde da su i oni poslali zahtjev za izručenje Orića Bosni i Hercegovini, zasad nema informacija da li je ovaj zahtjev proslijeđen ili primljen u Švicarskoj.

 

Odluka suda u Švicarskoj o tome hoće li Naser Orić biti pušten iz pritvora ili će završetak ekstradicionog postupka čekati iza rešetaka bit će poznata sutra. Kakva god ona da bude, procedura za ekstradiciju mogla bi trajati čak šest mjeseci, kaže Orićeva braniteljica Vasvija Vidović. "Tu je situacija mnogo povoljnija jer kad postoji zahtjev mjesta izvršenja, mjesto gdje okrivljenik živi i BiH ima veće šanse", napominje Vidović.

 

Paralelno s ovom procedurom nevladin sektor, uglavnom iz Srebrenice, traži puštanje Orića na slobodu. Urgencije su upućene i preko Švicarske ambasade u Sarajevu. "Drago nam je da je ambasador shvatio ozbiljnost slučaja i da će urgentno prenijeti naše poruke švicarskim organima. Obećao nam je da će pravosuđe Švicarske promptno reagirati na ovo i nada se fer odluci u konačnici", izjavio je srebrenički načelnik Ćamil Duraković.

 

Od odluke suda u Švicarskoj o puštanju na slobodu Nasera Orića zavisit će i održavanje kolektivne dženaze u Potočarima 11. jula.

 

(federalna.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook