Strašan skandal trese UN

'Transakcijski seks': Mirovnjaci spavaju sa siromašnim ženama i djecom i plaćaju im u mobitelima...

Hronika11.06.15, 18:38h

'Transakcijski seks': Mirovnjaci spavaju sa  siromašnim ženama i djecom i plaćaju im u mobitelima...
Mirovne snage Ujedinjenih naroda redovito razmjenjuje robu za seksualne usluge u zemljama kojima bi to svjetsko tijelo trebalo pomagati, navodi se u nacrtu izvješća UN-a, a prenosi BBC

 

U dokumentu UN-ovog ureda za unutarnju kontrolu (OIOS) navodi se da stotine žena na Haitiju i u Liberiji zbog gladi i siromaštva mirovnjacima nude seksualne usluge. A oni im plaćaju novcem, nakitom, mobitelima i drugim stvarima.


U izvješću se navodi da je u razdoblju od 2008. do 2013. prijavljeno 480 slučajeva seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja. U trećinu tih slučajeva bila su uključena djeca.


U nacrtu izvješća UN-a stoji da su stotine ispitanih žena na Haitiju i u Liberiji rekle da ih je na pružanje seksualnih usluga pripadnicima mirovnih snaga UN-a motivirala glad, siromaštvo i mogućnost poboljšanja životnih uvjeta, prenosi Reuters.


"Dokazi iz dviju zemalja u kojima se nalaze mirovne misije pokazuju da je transakcijski seks vrlo čest, ali se slabo prijavljuje u mirovnim misijama", stoji u nacrtu izvješća.
Prema podacima koje je objavila agencija Associated Press (AP), 231 ispitana osoba s Haitija izjavila je prošle godine da je imala "transakcijski seks" s pripadnicima misije. "U slučaju neplaćanja, neke žene bi im uzele znakovlje i prijetile da će ih razotkriti putem društvenih mreža", navodi AP prenoseći dijelove dokumenta.


Dodaje da je 2014. zabilježen 51 takav slučaj, dok je u 2013. godini bilo 66. UN trenutačno ima 125.000 mirovnjaka raspoređenih u zemljama širom svijeta. 

 

(dnevnik.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook