Tim povodom, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Božo Ljubić kazao je da je Virtualni parlament nov i učinkovit instrument poslovne politike, koji će doprinijeti unapređenju komunikacije građana i parlamentaraca.
Navodeći da ovaj projekt može uticati na pozitivan ambijent u donošenju zakonodavnih rješenja, pri čemu će zastupnici imati priliku dobiti konstruktivne prijedloge kaže da ne smijemo zaboraviti da smo u tranzicijskom periodu i da se još učimo demokraciji.
U tom smilslu, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Fehim Škaljić istakao je da parlamentarna demokracija u BiH nije razvijena.
„Svedena je na formu, izolirana iz komunikacije s javnošću i nema potrebnog susreta parlamentarca, vlade, stručne javnost i civilnog društva. Bez toga BiH je osujećena u svom bržem razvoju na putu evroatlantskih integracija“, rekao je Škaljić.
Govoreći da „Virtualni parlament“ ukazuje na potrebu da se zbivanja političkih odnosa u BiH moraju usmjeriti u parlamente, a parlamenti moraju biti odgovorne revizirane strukture naglasio je da „mi to nismo bili u prilici“.
„Rad odbora i komisija u Federalnom parlamentu bio je toliko formaliziran do tog stepena da zapravo nije predstavljao nikakvu strukturalnu vrijednost. Javnost je gotovo u cijelosti bila isključena iz toga što se dešava. To je stvar koja donosi štetu. Zato nam je cilj demokratičnost postupaka i to moramo razvijati u parlamentu“, dodao je Škaljić.
Iako je dopredsjednica Narodne skupštine Republike Srpske Snježana Božić ocijenila „Virtualni parlament“ kao izvrstan projekt, skrenula je pažnju na činjenicu da u BiH još ima veliki broj nepismenih ljudi, a pogotovo informatičko neobrazovanih.
Zbog toga kaže da će sve dok u potpunosti ne zaživi ovaj projekt morati postojati kancelarije za informatičko neobrazovane građane BiH, koji su zainteresovani za direktne razgovore.
Na ovo ambasador SAD-a u BiH Patrick Moon odgovorio je da informacijske tehnologije danas oblikuju način kako funkcionira društvo.
„Vlade nisu izuzetak od ovog fenomena. Inovacije u socijalnoj tehnologiji stvorile su jedinstvenu priliku građanima da dobiju infomacije od vlasti i da učestvuju u odlukama koje se tiču njihovih života. Vlade moraju slijediti taj trend da bi ostali u kontaktu sa svojim izbornim bazama, a građani BiH moraju biti više uključeni s ljudima koje su izabrali “, zaključio je Moon.
USAID je podržao projekt „Virtualni parlament“.
(FENA/em)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook