VIDEO/NA PLATNIMA BH. KINA

3D poslastica 'Asterix i Obelix u Britaniji' i balkanski ljubavni ep 'Šangaj'

Arhiva06.11.12, 16:06h

U novoj filmskoj sedmici bh. kina najavljuju dva velika hita na svom programu. 3D poslastice 'Asterix i Obelix u Britaniji' i 'Silent Hill: Otkrivenje', te film koji je domaća publika zavoljela a koji je apsolutni filmski hit u Sloveniji, gdje ga je pogledalo 35.000 ljudi, film 'Šangaj'

Asterix i Obelix

'Asterix i Obelix u Britaniji'

Ovo je četvrta filmska adaptacija avantura nepobjedivih Gala, koja je proizašla iz pera Renéa Goscinnya i Alberta Uderzoa. Ovaj put kao šablon su poslužili stripovi "Asterix u Britaniji" i "Asterix i Normani" koji su objavljeni još davne 1966. godine.

Radnja filma smještena je 50 godina prije Krista, a i dalje se vrti oko Cezara koji je odlučan u namjeri da osvoji Britaniju, otok za koji se u to doba vjerovalo da se nalazi na kraju svijeta. Kad britanska kraljica Kordelija shvati da je Cezar sve bliže svome cilju, ne preostaje joj ništa doli u pomoć pozvati neustrašivi dvojac - Asterixa i njegova vjernog prijatelja Obelixa.

Asterixa igra 46-godišnji Edouard Baer koji je na tom mjestu zamijenio Clovisa Cornillaca. Uloga Obelixa pripala je zasigurno jednom od najpoznatijih Francuza u glumačkom svijetu, Gérardu Depardieu, dok je za režiju i scenarij zaslužan francuski redatelj Laurent Tirard.

Film je sniman na lokacijama na Malti, u Mađarskoj i Irskoj, a procjenjuje se da je koštao oko 60 miliona eura.

'Šangaj' na kino repertoaru u Multiplexu Ekran Zenica od 8. novembra

scene iz filma Šangaj

U filmu igra šest poznatih bosanskohercegovačkih glumaca: Senad Bašić, Emir Hadžihafizbegović, Haris Burina, Saša Petrović, Jasna Diklić i Miodrag Miki Trifunov, a pored njih u projektu sa još Asli Bayram, Visar Vishka, Goran Navojec, Voja Brajović, kao i brojni slovenski glumci Marjuta Slamič, Bojan Emeršič, Vlado Novak, dok je muziku za film radio Saša Lošić.

Glavni lik filma je Lutvija Belmondo Mirga čiji je otac ostavio porodicu u Bosni i otišao u bijeli svijet po svoj komad uspjeha. Za njega, ali i sina Belmonda, su taj bijeli svijet bile Slovenija i susjedna Italija. Tu će Belmondo naći i ženu svog života, lijepu Amandu. Svi zajedno prave svoje selo iz snova - Šangaj.

(DEPO PORTAL/kr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook