FOTO&VIDEO/ USPJEH BH. UMJETNIKA U LONDONU

Upoznajte Kana Muftića, Sarajliju koji je vizuelizirao 'Batman: Arkham City'

Arhiva27.10.12, 14:32h

U ulozi višeg konceptualnog umjetnika zaposlen je u jednom od najuspješnijih Video Games studija u svijetu, Rocksteady Studios, kompanije Warner Brothers koji je, između ostalog, napravio vrlo uspješne akcijske avanture Batman: Arkham City i Batman: Arkham Asylum

Kan MuftićSredinom prošle sedimce u Londonu je održana izložba Concept Art radova iz video igrica u sklopu London Games Festival Art exibitiona. Akcija je pokrenuta na inicijativu gradonačelnika Londona Borisa Johnstona, a većina izloženih radova bili su djela Kana Muftića.

Ovaj Sarajlija već niz godina živi i radi u Londonu. U ulozi višeg konceptualnog umjetnika zaposlen je u jednom od najuspješnijih Video Games studija u svijetu, Rocksteady Studios, kompanije Warner Brothers koji je, između ostalog, napravio vrlo uspješne akcijske avanture "Batman: Arkham City" i "Batman:Arkham Asylum".

Iako je već duže vrijeme njegova adresa u Londonu, za sebe kaže da će u srcu uvijek biti Sarajlija. Kan je kao Senior Concept Artist odgovoran za kompletan vizuelni razvoji igrica.

Batman: Arkham City izašla je u oktobru prošle godine i nadovezuje se na napetu radnju svog prethodnika. Poslani ste u Arkham City, dom svih bandita, luđaka i zločinačkih umova. Tada dugoočekivani nastavak igre donosi svježu priču koja povezuje sve zločince i heroje Batman-ovog svijeta.

Kan Muftić izložba

Šta je bio najveći izazov prilikom vizuelnog razvoja i prekrajanja kultnih likova kao što su Battman, Joker ili Žena mačka, Kan je rekao:

"Obično se misli da se ne može mnogo toga promijeniti kada prekrajate takve likove. Ali, ako stavite svoje likove u jarke sredine, oni evoluiraju i na kraju se promijene", kazao je Kan u intervjuu za imaginefx.

"Umjesto da razmišljam o površinskim detaljima, proveo sam vrijeme razmišljajući o stvarima koje bi im se dogodile i kako bi te stvari uticale na njihov izgled. Za mene oni moraju postojati u svijetu prije nego što budu dizajnirani. Svijet koji smo stvorili u Batman: Arkham City je vrlo mračan, zagađen i iznimno nasilan. Sve unutar zidina tog super-zatvora slijedu tu strašnu prirodu i likovi moraju biti vrsta ljudi koji će biti u stanju preživjeti sve to. Kažem ljudi, jer to je ono što mnogi konceptualni umjetnici danas zaboravljaju: likovi su ljudi, i što se više možemo odnositi prema njima to je veća vjerojatnoća da se uživite s njima. U našem slučaju, iznimno je važno dati tim ikona pop kulture dah života i nešto sa čim se igrači mogu poistovjetiti", dodao je Kan.

Na kraju treba dodati da su izloženi radovi na festivalu dio aukcije za dobrotvorne svrhe. Sav prihod bit će doniran dobrotvornoj ustanovi SpecialEffect iz Londona, koja pruža potporu osobama s invaliditetom kroz igre, umjetnosti i tehnologije.

(Oslobodjenje.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook