Istovremeno list "Danas" tvrdi da su već započeli neformalni razgovori s pobjednikom predsjedničkih izbora Tomislavom Nikolićem i njegovom Srpskom naprednom strankom (SSNS) koja je dobila i najveći broj glasova na izborima
''Ne želimo ulaziti u unutarnje stvari drugih stranaka i čekamo DS da, kao najveća stranka (u mogućoj novoj vladajućoj koaliciji), predloži mandatara'', rekao je Dačić u razgovoru za taj dnevnik, dodajući kako će razgovori s DS biti nastavljeni, ali da za sada nema nikakvog dogovora o novoj vladi.
Dačićev SPS je, sa svojom koalicijom, na parlamentarnim izborima u Srbiji 6. svibnja postao treća po jakosti politička snaga. Dačić je s Borisom Tadićem i njegovim DS-om neformalno dogovorio zajedničko formiranje vlasti unatoč tome što je relativni pobjednik izbora, s najvećim pojedinačnim brojem glasova, bila Srpska napredna stranka (SNS) Tomislava Nikolića, koji je u nedjelju izabran za novog predsjednika Srbije.
Nikolićev SNS je prema konačnim rezultatima parlamentarnih izbora, od ukupno 250, dobio najviše mandata u srbijanskoj skupštini, 73. Slijede koalicija oko Tadićevog DS-a sa 67 mandata i koalicija oko Dačićevog SPS-a s 44 mandata. Dosadašnje procjene analitičara bile su da će te dvije koalicije vjerojatno zajedno formirati novu vladu, a da će SNS ostati u oporbi, no nakon izbora Nikolića za predsjednika Srbije povećana je mogućnost da novu vladu predvode Nikolićev SNS i Dačićev SPS.
''Blic'' u srijedu neslužbeno prenosi kako je Tadić u utorak započeo konzultacije i da će vrlo brzo donijeti odluku o tome hoće li prihvatiti prijedlog ostalih čelnika DS-a da bude novi premijer u koalicijskoj vladi s Dačićevim SPS-om. List doznaje kako će Tadić, prihvati li mjesto premijera, nastojati formirati vladu u kojoj će imati jasnu potporu za provođenje svih neophodnih reformi. U svojim prvim reakcijama Tadić je odbijao taj prijedlog, no u stranačkim redovima procijenjeno je da je on i do sada bio jamac svih dogovora unutar vladajuće koalicije (koju su i do sada predvodili DS i SPS) i da to treba biti i u njezinu novom sazivu.
Dnevnik ''Danas'' u srijedu piše kako je sve izvjesnije da, nakon Nikolićeve pobjede na predsjedničkim izborima, njegov SNS neće tako lako propustiti mogućnost da pokuša okupiti parlamentarnu većinu i formirati novu srbijansku vladu, te da će ta stranka službene pregovore s potencijalnim koalicijskim partnerima započeti čim Nikolić formalno preuzme dužnost predsjednika.
Pozivajući se na neimenovan pouzdani izvor blizak vrhu koalicije oko Dačićeva SPS-a, list navodi kako je SNS već krenuo u neformalne razgovore i to najprije upravo sa SPS-om. Po tim navodima, u ponedjeljak su razgovarali Nikolić i Dačić, dok je zamjenik predsjednika SNS-a Aleksandar Vučić razgovarao s čelnicima Partije ujedinjenih penzionera Srbije (PUPS), koja je u koaliciji sa Dačićevim SPS-om. Izvor dodaje da dogovor nije postignut, niti se odustalo od već postignutog dogovora SPS-a s DS-om, ali su svi u koaliciji oko SPS-a i te kako svjesni novih političkih okolnosti nakon Tadićevog izbornog poraza pa treba očekivati nastavak kontakata s Nikolićevim naprednjacima.
Po navodima istog izvora, moguće je i da SPS sa svojom koalicijom odustane od neformalnog sporazuma s DS-om, jer je taj dogovor bio tako koncipiran da je podrazumijevao Tadićevu pobjedu na predsjedničkim izborima, a sada je uspostavljena nova politička realnost zbog čega će sve biti u opticaju, od broja ministarstava do specifičnosti pojedinačnih resora.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook