ODRŽAN PROTESTNI SKUP U SARAJEVU

Žene u politici nisu privilegija, nego neophodno pravo!

Arhiva24.11.11, 16:27h

Danas, 24. novembra 2011. godine približno 200 aktivistica iz ženskih organizacija sa područja cijele Bosne i Hercegovine, ujedinjene u Žensku Mrežu BiH, su mirnim stajanjem protestovale ispred zgrade Parlamenta BiH i iznjele svoje nezadovoljstvo zbog neformiranja državne vlasti i kontinuiranog ignorisanja Zakona o ravnopravnosti spolova od strane vladajućih političkih stranaka

protestni skup bh. aktivisticaAktivisktice su izašle na ulice, okupirale javni prostor i zahtjevale da se da prostora političarkama da donose važne odluke za Bosnu i Hercegovinu, da budu vidljivije, baš kako im je i zakonom propisano.

Također su zahtjevale da se obezbjedi imlementacija Zakona o ravnopravnosti spolova u BiH, UN Rezolucija 1325, Pekinška deklaracija i Platforma za akciju, Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije nad ženama - CEDAW Konvencija, Europska konvencija o ljudskim pravima, ĉija je potpisnica Bosna i Hercegovina.

"Poruke su protkane jasnom porukom: da žena nema na mjestima odlučivanja i da žene neće više tolerisati ignorisanje muškaraca na vlasti. Žene u BiH su manje plaćene za isti posao koje obavljaju kao i muškarci, žene u BiH su te koje trpe nasilje, žene u BiH su te koje su u većem procentu nezaposlene, žensko tjelo se prodaje kao roba, žene su većinom te koje su žrtve trgovine ljudima, one su te koje su na margini bosanskohercegovačkog društva i koje nisu pitane kako zaustaviti višegodišnji podređeni položaj", navodi se u saopštenju.

Protestni skup predstavlja i početak kampanje 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama, koja traje od 25. novembra – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama do 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.
(DEPO PORTAL/dg)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook