KRSTAN SIMIĆ

Trebali smo se baviti opsegom i domenom onoga što traži presuda 'Sejdić-Finci'

Arhiva23.11.11, 15:35h

Mislim da je ovo pravno pitanje i da smo se trebali baviti opsegom i domenom onoga što traži presuda „Sejdić-Finci“, kazao je danas novinarima zamjenik predsjedavajućeg Privremene zajedničke komisije oba doma PSBiH za provođenje presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu „Sejdić i Finci protiv BiH“ Krstan Simić nakon sjednice ove komisije

krstan simicNažalost, dodao je, mnogim političkim partijama to je bio povod da otvore mnogo složenija pitanja.

„Ne kažem da ona nisu potrebna, ali u ovom momentu su apsolutno nepotrebna i pitanja koja nisu u mandatu ovog saziva komisije. Nadam se da ćemo popodne uspjeti postići dogovor vezano za Dom naroda PSBiH, a  u vezi s Predsjedništvom smo udaljeni, ali smo udaljeni ponovo o pitanju koncepta, promjene nadležnosti Predsjedništva“, kazao je Simić.

To, po njegovim riječima, povlači promjenu nadležnosti Vijeća ministara, to povlači promjenu cijelog Ustava.
Simić misli da Komisija nema taj mandat, da nije u mogućnosti to pitanje rješavati.

„Određeni amandmani o ovim pitanjima moraju ući u parlament, to je moj stav jer  ova komisija u protivnom nije završila svoj posao. Dali smo jako puno truda, radili smo javno, imali smo konstruktivne prijedloge. Ali problemi koji su nastali, oni su temeljna pitanja uređenja ove države, prije svega kroz pitanja, rekao bih u ovom momentu uslovno, diskriminacije jednog naroda, a to pitanje nije mandat ove komisije“, smatra Simić.

„O pitanju dokle idu izmjene Ustava BiH kad je u pitanju presuda u predmetu „Sejdić-Finci“, mi smo na početku istakli stav da je nužno donijeti Bosni i Hercegovini novi ustav koji će definirati državu BiH kao ustavno jednakpravnu državu sva tri konstitutivna naroda i njenih građana koji u njoj žive“, kazala je zamjenica predsjedavajućeg komisije Borjana Krišto.

Međutim, dodala je, pošto u ovom trenutku ne postoji politička volja da se takve stvari urade, a HDZBiH je također opredijeljen za implementaciju presude u ovom predmetu, iznijeli smo svoje amandmane.

Po njenim riječima, danas su se svi na Zajedničkoj komisiji složili o tome da se presuda implementira u dijelu koji se odnosi na izbor članova Predsjedništva BiH i Doma naroda.

„Naši prijedlozi su  suprotini, zapravo ne postoji gotovo ni u jednoj stvari jedan konsenzus o određenom pitanju, o čemu bismo mogli uputiti prijedloge“, kazala je Krišto.

Dodala je da je vidjela da svi ne žele BiH kao državu tri naroda, odnosno jednakopravnu.

„Danas su se neki zalagali i tražili su da dođemo do određenih prijedloga rješenja, međutim, u svojim konkretnim stavovima to nisu pokazali“, smatra Krišto.

(FENA, DEPO PORTAL/eb)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook