"Činjenica je da ovaj dan ne postoji ni u jednom zakonu niti zvaničnom aktu BiH. Činjenica je da kao takav on ne može biti obilježavan kao praznik na nivou zajedničkih institucija BiH", navodi se u Dodikovom pismu.
Predsjednik RS podsjeća da se 25. novembar praznuje kao Dan državnostiu Federaciji BiH, ali da Parlamentarna skupština BiH nikada nije usvojila zakon prema kojem bi se ovaj datum obilježavao na nivou zajedničkih državnih institucija.
Dodik je još naveo da 25. novembra nije praznik dejtonske Bosne i Hercegovine.
"Smatramo da je krajnje vreme da se prestane sa praksom grubog ignorisanja stvarnosti i postojećeg pravnog okvira, kao i sa još grubljim i neukusnijim prisvajanjima tekovina antifašističke borbe naroda bivše Jugoslavije. Niko nema pravo da to čini, a pogotovo ne na uštrb i protivno volji srpskog naroda koji je u antifašističkoj borbi dao ubjedljivo najveći doprinos", naveo je predsjednik RS.
U Federaciji BiH se 25. novembar, dan ZAVNOBIH-a (Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja BiH), obilježava kao Dan državnosti BiH, dok se u RS taj datum ne praznuje. Na nivou BiH nikada od potpisivanja Dejtonskog sporazuma nije postignut konsenzus o zakonu o državnim praznicima, pa entiteti sami određuju svoje državne praznike.
Dodik je dalje ocijenio da se 25. novembar ne proslavlja kao praznik ni u dobrom dijelu Federacije BiH, ističući da taj datum nije praznik, a
posebno ne Dan državnosti BiH, bez obzira na to što dva člana Predsjedništva BiH tim povodom organizuju prijem.
"Riječ je isključivo o zloupotrebi i pokušaju manipulacije kojom se taj datum prikazuje kao praznik države u kojoj ste akreditovani kao
diplomatski predstavnici, a sa ciljem nastavka dominacije političke volje jednog naroda nad druga dva naroda u BiH", zaključio je Dodik.
FENA
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook