Teško stanje u kojem se Galerija nalazila duži period nije mijenjano, uprkos stalnim apelima direktorice Melihe Husedžinović, koja je u maju ove godine otišla u penziju, da se treba više voditi računa o jednoj od najznačajnijih institucija kulture u Bosni i Hercegovini. Prema riječima kustosice Galerije Ivane Udovičić Umjetnička galerija BiH je od Dejtona pa na ovamo u jednom teškom položaju i nerješenom statusu koji se dodatno komplicira iz dana u dan i stoga su uposlenici primorani da od 1. septembra zatvore Galeriju za posjete
-Ovo je zaista tek najava kojom želimo na prvi način da skrenemo pozornost na stanje koje se ne može više trpiti u Umjetničkoj galeriji. Sve ostalo su tipični i klasični razlozi i nama već toliko poznate priče o nerješenom statusu državnih institucija kulture, o nerješenom načinu finansiranja, o nepostojanju direktora i td. Sve ono što je dovelo do toga da Umjetnička galerija ne može funkcionirati na pravni legalni način na koji bi to mi željeli - kazala je za DEPO PORTAL Udovičić.
Od 2008. godine primorani su raditi u gotovo nemogućim uslovima, a dodatna otežavajuća okolnost je i činjenica što je dugogodišnja direktorica Meliha Husedžinović otišla u penziju. Budući da niko nije preuzeo obaveze osnivača pa novi direktor ne može biti imenovan.
To je ujedno bila kap koja je prelila već prepunu čašu.
-Postoji jako puno stvari zbog kojih ne možemo da funkcionišemo. Ne možemo surađivati sa srodnim institucijama iz države zato što nemamo direktora, organe uprave, potpisnike. Ne možemo komunicirati sa kolegama u inostranstvu, nemamo prihoda. Ove godine još ništa nismo dobili ni za pokrivanje osnovnih potreba za normalno funkcionisanje, da ne govorimo o nekoj drugoj vrsti što dođe nakon tih elementarnih stvari. O platama također ne treba govoriti. Direktorica je otišla u penziju prije tri mjeseca i nema nikakve naznake uspostave nove vlasti i na taj način nismo više mogli funkcionirati - naglašava Udovičić.
Pao je jedan stub, a i ostalih šest, Zemaljski muzej BiH, Historijski muzej BiH, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH i Kinoteka BiH, na klimavim su nogama jer su u toliko lošoj situaciji da je samo pitanje vremena kada će doživjeti sudbinu Umjetničke galerije.
Na pitanje ko je glavni krivac zbog cjelokupnog stanja u kojem se nalaze, Udovičić nije mogla odgovoriti.
- O nama bi se prvo trebala brinuti država, a ne brine se niko - potcrtala je Udovičić.
(DEPO PORTAL/ E. BARIMAC)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook