U razgovoru za Press RS Dodik ističe da su priče o rekonstrukciji Vlade RS najobičnije spekulacije i da Vlada uživa njegovu punu podršku.
- RS je stabilna i ekonomski i politički, za razliku od FBiH. Institucije RS rade u skladu sa svojim nadležnostima i uopšte nemam uvid u dnevni red sjednica Vlade RS, osim kada je reč o pitanjima od strateškog značaja za RS. Tada je potpuno normalno da sam kao predsjednik uključen u koordinaciju i konsultacije - odgovara Dodik na tvrdnje da se miješa u rad Vlade.
Slažete li se da je građanima dosta teških političkih tema i da je krajnje vrijeme da ekonomija i poboljšanje životnog standarda običnih građana postanu centralna priča svake vlasti?
- Sve vrijeme su na dnevnom redu uporedo i političke i ekonomske teme. Učinili smo ogromne napore da pojačamo ekonomsku aktivnost u RS i mogao bih da nabrajam niz stvari, ali je činjenica da ima i loših stvari. Negativni efekti ekonomske krize su izraženiji na ekonomiji kao što je naša, koja se oporavlja, koja je izašla iz rata, koja nikada nije imala akumulirane rezerve i koja nikada kroz istoriju nije podržana imperijalističkim aktivnostima.
Mislite li da su građani svjesni toga o čemu pričate?
- U RS se redovno isplaćuju plate i penzije i očekujem da se razumije da nemamo resursa za povećanje i da je uspeh održati dostignuti nivo. Znam da to nije politički profitabilno govoriti, ali to je realnost i ne želim da govorim o povećanjima koja nisu moguća.
Koji su najozbiljniji politički problemi pred RS?
- Najznačajniji unutrašnji politički problem je zloupotreba Vijeća naroda RS koje na svaku odluku Narodne skupštine ulaže veto.
Kako ga rješiti?
- Vijeće naroda nije dejtonska kategorija i razmišljamo ili o redefinisanju njegove uloge ili o traženju mehanizama za njegovo ukidanje.
Kada će biti formiran Savjet ministara BiH i koja je donja granica ispod koje neće ići RS u toj priči?
- BiH se uz podršku međunarodne zajednice prije sedam-osam godina upustila u projekat pravljenja države mimo Dejtonskog sporazuma i uz privid da za to imaju našu podršku, iako smo bili prisiljeni da pod prijetnjom prihvatamo određena rješenja za koja danas govore da su bila dobrovoljna.
A Savjet ministara?
- Polako, da objasnim! Danas su u BiH u sukobu dvije koncepcije. Jedna je ona skrivena koju podržava međunarodna zajednica, a to je stvaranje unitarne i centralizovane države. Iako oni govore da to nije tačno, sve što rade pokazuje da je tačno. S druge strane, BiH je za nas složena državna zajednica nastala u Dejtonu. U sukobu te dvije koncepcije mi želimo da tražimo rješenje u vraćanju izvornom Dejtonu, jer ako BiH nastavi da funkcioniše pod pritiskom, pretvoriće se u lešinu koju neće moći da oživi nikakav kiseonik međunarodne zajednice.
Šta to znači?
- BiH je prema Dejtonu državna zajednica sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda i mi to ne sporimo. Prema Dejtonu, BiH ima samo šest zajedničkih institucija, a danas ima 87 i pretvorila se u aždaju koja bi sve da uvuče u svoju utrobu u Sarajevu! Mi smo zato da se poštuje Dejton, odnosno teritorijalni integritet BiH, njen međunarodni subjektivitet i njena unutrašnja organizacija.
U čemu je onda problem?
- Problem je što kada iz Sarajeva ugrabe i formiraju neku zajedničku instituciju, oni to ljubomorno čuvaju, bez obzira na to što to ne valja. Mi to više nećemo da plaćamo i u septembru ćemo izaći sa analizom koliko Srpsku košta BiH sa svim ovim institucijama koje nismo hteli. Mladen Ivanić je pristao da se Srpskoj oduzme fiskalni suverenitet i to je najkatastrofalnija odluka od Dejtona. Može on to da brani koliko hoće, ali to je najštetnija odluka po RS.
Zašto?
- Zahvaljujući njemu, od BiH je napravljena aždaja koja danas ima 22.000 zaposlenih sa visokim platama. Takva BiH nam ne treba, ali kada to kažem, napadnu me da djelujem antidejtonski i svakog petka na dnevnom redu PIK-a nađe se to šta je rekao Milorad Dodik. Šta ja to antidejtonsko govorim?!
U javnosti se čuje da Lagumdžija ima kao nekakav plan ekonomskog iscrpljivanja RS i neprodate „BH telekom" ili mostarski „Aluminijum" kao svojevrsne adute. Da li ta priča pije vodu i kako se nositi s tim?
- Sve to služi za sećijske priče po Sarajevu. Prodaja „BH telekoma" ne može pomoći FBiH da zakrpe rupe koje su napravili. Bivši federalni ministar finansija je nedavno govorio da je FBiH pred bankrotom. Dakle, javno je poznato u kakvoj su oni dubiozi, ali oni me ne zanimaju.
Koliko ima istine u priči da bi RS mogla da otvori svoje predstavništvo u Sarajevu?
- To je priča koju odavno hoćemo da uradimo i nikada nismo od nje odustali.
Pritisci na RS iz Sarajeva ne prestaju, ali je primjetno da je prestala kriminalizacija Milorada Dodika u federalnim medijima Šta se to promijenilo?
- Ma, ništa se nije promenilo. Pompezno su najavljivali priču o kriminalizaciji prilikom izgradnje zgrade Vlade RS, a na kraju su predmet vratili u RS. Zašto su vraćali kada RS nije ni pokrenula to pitanje?! Tužilaštvo BiH je trebalo da kaže da li ima elemenata krivičnog djela ili ne, a ne da ga vraća u RS. Umjesto da to urade, sada čujem da govore da sam lopov i da sam sve sredio.
U posljednje vrijeme je aktuelizovana priča o mogućoj koaliciji SDS i SNSD na nivou RS, pa i vi ste iznijeli ocjenu da ne bi bilo loše da u narednom periodu dođe do takve vrste saradnje?
- Znam da vi novinari u ovom ljetnjem periodu nemate tema i da morate da spekulišete. Dakle, nema nikakve rekonstrukcije Vlade i to uopšte nije na dnevnom redu. Sa SDS-om imamo saradnju na nivou BiH i dogovaramo početkom septembra jedan veliki međustranački skup, gdje će se sastati stranačka rukovodstva i naši predstavnici u zajedničkim institucijama kako bismo dogovarali zajedničku politiku na tom nivou. Ni na jednom našem sastanku na dnevnom redu nije bila priča o saradnji na nivou RS. Oni su nas obavijestili da su opoziciona partija, i tako i djeluju. Mi to prihvatamo, a sve ostalo su spekulacije, u prvom redu Mladena Ivanića, koji se na taj način odužuje Zlatku Lagumdžiji, čiji su ga kadrovi izabrali za delegata u Dom naroda BiH.
Ko govori?
- U međunarodnoj zajednici ima raznih idiota koji po svetu šire priču da ovdje caruju kriminal i korupcija. To nije tačno! Lažu! Ne kažem da nema korupcije i kriminala, ali moraju da poštuju rezultate rada naših institucija. Trebinje je prije nekoliko godina bilo glavno tranzitno područje za šverc droge, a to je sada suzbijeno u velikoj mjeri. Banjaluka je miran grad, Istočno Sarajevo je danas miran grad, ali oni to ne žele da vide i ne prestaju da proturaju razne priče i vrijeđaju ljude. Ali lakše vam je kada shvatite da se to sve radi sa ciljem političke diskvalifikacije.
Da li ste čitali intervju sa bivšim kontrolorom višegradske brane Muratom Šabanovićem i kako komentarišete njegov stav da bi „poginuo za vas samo da ste musliman"?
- Prenijeli su mi saradnici, ali moram da ga razočaram. Nikada neću postati musliman i uvijek ću biti pravoslavni Srbin, i time se ponosim!
Može jedno lično pitanje?
- Može.
Hoćete li mi biti žirant?
- Hoću, al' da redovno vraćaš kredit.
Hvala, onda ništa?!
- Ha, ha, ha... Bio sam ja žirant nekim ljudima, ali svi redovno vraćaju kredite. Možda se plaše, ne znam, ali svjestan sam da ima mnogo ljudi koji imaju problema i tim pitanjem ćemo se pozabaviti.
Press/DEPO PORTAL/a.k.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook