MJESNA ZAJEDNICA LAUŠ

Naselje ima 30 kafana i 25 kladionica, a djeca bez igrališta

Arhiva03.08.11, 21:21h

Mjesna zajednica Lauš, koja broji preko 30.000 stanovnika od kojih je čak polovina mladih, za rekreaciju ima samo jedno zapušteno sportsko igralište! Ovo naselje nalazi se na samo dva kilometra od strogog centra grada, i potpuno je zaboravljeno i odbačeno, žale se mještani.

igraliste

Loša kanalizacija, oštećene i uske ulice, neosvjetljenost,nedovoljno prostora i sadržaja za mlade, kao i brojni drugi problemi, prate stanovnike ovog mjesta od kojih je čak njih 80 posto nezaposleno i jedva preživljava.

- Svi naši problemi su uzrokovani lošim radom odbornika u Skupštini grada, a onda slijede imovinsko-pravni odnosi koji koče sve projekte i to što Gradska uprava već nekoliko godina naše pare iz budžeta troši na druge projekte - kaže Dragomir Bošnjak, sportski direktor fudbalskog kluba „Lauš„, koji svakodnevno radi sa preko 200 mladih koji treniraju u ovom klubu.

Omladina je prepuštena sama sebi, jer je čak i ulica preuska i opsna da bi se na njoj okupljali.

- Roditelji strahuju za djecu, jer ima dosta narkomana i kriminalaca. Imamo čak 30 kafana i 25 kladionica, a ne grade se sportske dvorane, igrališta za djecu, kako bi se mladi usmjerili na pravi put, pa se pitamo zašto se te činjenice ignorišu - kaže Bošnjak.

Iz Savjeta mjesne zajednice navode da Lauš participira u budžetu Grada između 30 do 40 posto, pa kad bi se bar deset vratilo, već bi neki problemi bili riješeni. Gradska uprava je kroz četiri budžetske godine imala u planu ulaganja u pojedine projekte, ali sve pare otišle za druge namjene. U Lauš nije stigla nijedna marka, pa su mještani ogorčeni i kažu spremni da izađu na ulicu i silom zatraže bilo kakvu promjenu.

- Mi stalno pokrećemo inicijative da se naprave bar dva igrališta za djecu, da škola dobije sportsku salu, da se grade vrtići... Građani su pisali peticiju, ali još uvijek se ništa nije promijenilo - kaže Nebojša Matić, predsjednik Savjeta Mjesne zajendice. Ima lokacija koje bi se mogle iskoristiti za gradnju igrališta i vrtića, ali uvijek su sporni imovinsko-pravni odnosi,jer se niz godina gradilo neplanski, kažu u Savjetu mjesne zajednice i napominju da bi jedino grad mogao da reši te probleme.

U fudbalskom klubu kažu da planiraju da se okupe i zaigraju fudbal na gradskom kružnom toku, ili da dođu pred Gradsku upravu da traže odgovore, jer više ne mogu samo da čekaju i nadaju se da će biti bolje.

 

(Banjalukalive.com, Blin/bk)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook