SRBIJU ZAHVATILA PUTINOMANIJA

Ruski mediji oduševljeni obožavanjem premijera u Beogradu

Arhiva25.03.11, 09:28h

Ruski premijer Vladimir Putin je u Srbiji primljen euforično, na granici obožavanja. Ruski mediji ističu "kultnu popularnost" Putina u Srbiji.

Putin u SrbijiUticaj propagande

"Dan Putinove posjete proglašen je praznikom", piše KP, a naslovnica beogradskog Kurira -"Putine, Srbine!", daje im za pravo.

- Dobar dio srpskog stanovništva je pod utjecajem dugogodišnje propagande koja ni danas nije manja nego prije i u Rusima vidi osvetnike za sve što se dogodilo: raspad Jugoslavije, poraz u ratovima, gubitak Kosova - ističe književnik Filip David.

Direktor B92, Veran Matić, smatra da frustrirani i nacionalistički dio srbijanskog društva u Putinu vidi psihološkog nasljednika Slobodana Miloševića, koji će pomoći "poniženoj Srbiji".

- Putin je nada da će sve to na neki način biti kompenzovano bratskom ljubavlju slovenskog i pravoslavnog ruskog naroda. Ima tu otvorene i prikrivene mržnje prema EU i SAD-u - kaže David.

Putin u SrbijiPo Matiću se tu radi o marginalnim, ali glasnim grupama iz svih pora društva - od ratnih veterana, radikalnih političara do "pravoslavnih" intelektualaca.

Vladimir Goati smatra da "narod traži matricu snažnog vođe koji će lupiti šakom o sto i riješiti socijalne i nacionalne nepravde, ali to je sve mit". On napominje da su očekivanja obostrano pogrešna, i za Srbe, i za Ruse.

- Rusija više nije tako moćna, pogotovo da nam "vrati" Kosovo, u šta su ovdje neki uvjereni, a ni Srbija ne može biti ne znam kakav saveznik Rusije u Europi - tvrdi Goati i ističe da Srbija hoće u EU.

"Svjetska zavjera"

Prema istoričaru Mili Bjelajcu, u Srbiji vlada uvjerenje da se cijeli svijet urotio protiv nje, pa se na to uzvraća - evo, i mi imamo respektabilnog saveznika koji će i nama dati snagu i važnost. To je, kaže Matić, izraženo u percepciji Putina "koji zna odbrusiti Zapadu". Desničari su jasno prijetili vlastima: "Tužićemo vas Putinu".

- Putin podržava Srbiju oko Kosova, ali jesmo li sigurni da jednom Rusija, kao u slučaju s Libijom, u glasanju neće ostati suzdržana - upozorava Goati.

(Jutarnji list, BLIN MAGAZIN/ma)

VEZANI TEKSTOVI:

FOTO/ PUTIN SA TADIĆEM, DODIKOM I CVETKOVIĆEM: Srbija je najbolja veza između EU i Rusije

DODIK NA SASTANKU SA PUTINOM U BEOGRADU: Ruski premijer za tranziciju OHR-a!


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook