PREDSJEDNIK UDRUŽENJA UBIJENE DJECE SARAJEVA FIKRET GRABOVICA

Ako je tačno ono što je Čegar rekao, to je zaista strašna izjava

Arhiva23.03.11, 10:19h

U ime Udruženja 'Žena-žrtva rata' i Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva od 1992. do 1995. godine jučer je u tužilaštva BiH, FBiH i Kantona Sarajevo, predat prijedlog za pokretanje istrage protiv Zorana Čegara zbog nedavnih izjava o ratnim zločinima u Sarajevu

Fikret GrabovicaPredsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva Fikret Grabovica kaže da ovo udruženje zanima Čegarova izjava o silovanim djevojčicama koje su bacane po gradu, a za koje se potom govorilo da su ih ubili srpski snajperisti.

- Naš cilj nije nikakvo prepucavanje, već nastojanje da bude utvrđena istina. Ako je tačno ono što je Čegar rekao, to je zaista strašna izjava. Prvi put čujem za takvo nešto. To je navod koji tužilaštvo treba provjeriti, a onda i procesuirati ako je istina. Ako se radi o lažima, onda treba kazniti onoga koji ih je izrekao - kaže Grabovica.

Dodao je da ovakve izjave vrijeđaju dostojanstvo roditelja i da ovo udruženje na osnovu dosadašnjeg istraživanja, izjava i prikupljene dokumentacije nikada nije došlo do naznaka, a kamoli dokaza da su se ovakvi zločini desili.

U Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo jučer je za Dnevni avaz potvrđeno da su primili podnesak prijedloga za otvaranje strage protiv Čegara. Narednih dana ovaj prijedlog bit će proslijeđen nekom od tužioca.

I Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH, kazao je za Avaz da će podnesak s protokola biti upućen na analizu kako bi se vidjelo ima li osnova za daljnji postupak.

VEZANI TEKSTOVI: DEPO INTERVJU/ZORAN ČEGAR: Naši zločinci su po Sarajevu silovali djevojčice, bacali ih na ulicu i govorili da su ih ubili srpski snajperisti!

DEPO INTERVJU/ZORAN ČEGAR ODGOVARA BAKIRI HASEČIĆ: Znam imena silovanih žena u Sarajevu koje svaki dan susreću 'naše' zločince

(Dnevniavaz.ba/md)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook