SASTANAK DODIKA I PREDSTAVNIKA PARLAMENTARNIH STRANAKA U RS

U FBiH kriza Vašingtonskog, a ne Dejtonskog sporazuma

Arhiva19.03.11, 18:05h

Predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik i predstavnici parlamentarnih političkih partija iz Srpske izrazili su danas zabrinutost zbog političke situacije u Federaciji BiH (FBiH) i konstatovali da je to primarno kriza u FBiH, a ne u BiH, i kriza Vašingtonskog, a ne Dejtonskog sporazuma.

Sastanak Dodika i predstavnika politickih stranaka u RSFOTO: SRNA

- Predstavnici RS ne žele da se bave, i ne mogu da uređuju, odnose u FBiH, ali imaju odgovornost prema svih konstitutivnim narodima u BiH - navodi se u saopštenju iz Biroa za odnose sa javnošću predsjednika Republike i dodaje da su učesnici sastanka zabrinuti zbog izostanka sertifikata i dodjele mandata u Parlamentu FBiH od strane Centralne izborne komisije BiH.
 
Učesnici sastanka, koji je danas u Banjaluci organizovao predsjednik Dodik povodom aktuelne političke situacije u RS i BiH, pozvali su institucije FBiH, nadležne za utvrđivanje legitimiteta izabranih organa FBiH, da pokrenute postupke za ocjenu ustavnosti i zakonitosti što prije završe, da bi se moglo pristupiti konstituisanju zajedničkih organa BiH.

Na sastanku je naglašeno da se želi jedinstven nastup predstavnika RS na nivou BiH i da nema podrške zakazivanju sjednice parlamenta BiH, bez prethodnog osiguranja skupštinske većine, javila je Srna.

Konstatovano je da je potrebno tražiti rješenja u okviru slova Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji pruža dovoljne garancije nacionalne ravnopravnosti konstitutivnim narodima i entitetima u BiH.

Sastanku su prisustvovali Igor Radojičić, ispred SNSD-a, Mladen Bosić SDS-a, Mladen Ivanić PDP-a, Nedeljko Čubrilović ispred DNS-a, Petar Đokić SP-a, Ilija Stevančević PUP RS, Dragan Čavić DP-a, Dragutin Škrebić NDS-a i Milanko Mihajlica iz SRS RS.

Sastanku su prisustvovalim i predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović i predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić.

Preporučujemo:

BLIN VIDEO I FOTO/PROTESTI U BANJALUCI: Tito je bio Tito, pa se do njega moglo doći!

(BLIN/ds)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook