Američki mediji identificiraju je kao Azru Bašić, koja živi u Stantonu u Kentuckyju i navode, pozivajući se na sudsku dokumentaciju, da je osumnjičena za zlostavljanje i ubistvo Srba u zatočeničkom logoru u BiH u razdoblju od aprila do juna 1992. godine te da je uhapšena na osnovu potjernice iz BiH.
Interpol je locirao Bašić u Kentuckyju još 2004. godine, a sud u BiH izdao je međunarodni nalog za hapšenje u oktobru 2006. godine. BiH je SAD-u uputila zahtjev za izručenjem u februaru 2007. godine, a na američki zahtjev dodatnu dokumentaciju o počinjenim zločinima vlasti BiH dostavile su prošle godine.
Američka je lokalna policija tek otkrila da je uhapšena u utorak u Kentuckyju, a mediji prenose da je, prema dokumentaciji okružnog suda u Lexingtonu 51-ogodišnja žena sudjelovala u okrutnim zločinima dok je bila zapovjednica u hrvatskim snagama u BiH. U pratećoj sudskoj dokumentaciji navode se iskazi svjedoka po kojima je osobno ubila jednog pretučenog srpskog muškarca tako što mu je prerezala vrat, a nakon toga je prisilila druge zatočenike da ližu krv ubijenog. U dokumentaciji se navodi niz drugih okrutnih djela koja joj se stavljaju na teret, poput paljenja ruku i lica zatočenika, urezivanje križa s četiri slova C na čelo i leđa zatočenih, rezanje uha, lizanje stakla.
Bašić je rođena kao Azra Alešević 1959. godine u Rijeci, prenose mediji koji ne navode čije državljanstvo ima. Od podataka navode da ima vozačku dozvolu izdanu u Kentuckyju te da je evidentirana u poreznom sustavu u koji se upisuju američki državljani te strani s dozvolom rada i boravka.
(FENA, DEPO PORTAL/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook