Za Evropsku uniju "ovo predstavlja izvanrednu mogućnost", rekao je Incko.
"U našoj je moći da preduzmemo mjere koje će omogućiti uspješnu integraciju ne samo Bosne i Hercegovine nego i Jugoistočne Evrope u cjelini".
Konstatujući da su članice Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira (PIK) opredijeljene da osiguraju pun oporavak BiH i njenu integraciju u Evropu, visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je rekao da OHR, dok postoji, može raditi usuglašeno sa ojačanim prisustvom EU koje je u procesu razvoja.
Incko je rekao da, kako bude zauzimala centralnu ulogu, EU će preuzeti "odgovornost koja će uticati na život i buduće perspekive četiri miliona osoba".
Dodao je da treba imati na umu da ova kancelarija neće imati samo ulogu predstavništva, nego ključnu ulogu u provođenju završne tranzicije Bosne i Hercegovine i time će omogućiti tranziciju regiona u cjelini.
"Sve dok ne budu uspostavljeni domaći mehanizmi koji će efikasno rješavati problem opstrukcionizma, teško je zamisliti da bi bilo uputno i opravdano odustati od uloge OHR-a", naglasio je, dodavši da iako je "vitalni nacionalni interes" uobičajena politička mantra, građanski interes svih Bosanaca i Hercegovaca ne smije biti zanemaren.
Više od deceniju OHR je štitio interese građana BiH, država Bosna i Hercegovina mora imati kapacitete da na isti način zaštiti svoje građane", navodi se u saopštenju OHR-a.
(Fena, BLIN MAGAZIN/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook