HRVATSKA

Prijava protiv Vladimira Šeksa zbog pogibije pripadnika Zbora garde

Arhiva25.02.11, 13:29h

Ivan Zovak, koji je 90-ih bio predsjednik skupštine opštine Županja, podnio je krivičnu prijavu protiv potpredsjednika Sabora Vladimira Šeksa zbog ratnog zločina u Mirkovcima kada je u akciji Zbora narodne garde u tom selu kod Vinkovaca poginulo 12 hrvatskih vojnika.

Vladimir ŠeksPo pisanju medija, Zovak za te gubitke i neuspjelu operaciju smatra odgovornim Šeksa kao tadašnjeg predsjednika Kriznog štaba Slavonije i Baranje koga indirektno optužuje da je JNA javio plan akcije.

- Da sam ga našao tog dana, ubio bih ga! Imao je sreće jer je nakon što je ta akcija koju je vodio iz podruma propala, a u crno zavijeno 12 familija, od toga deset iz županjskog kraja, pobegao glavom bez obzira prema Osijeku - rekao je Zovak za Večernji list.

On kaže da Šeksu sve to kao da nije bilo dovoljno pa je nedugo potom na razmjenu s JNA, koja se obavezala vratiti dvojicu naših vojnika zarobljenih u Mirkovcima, umjesto dogovorene trojice poslao dvojicu rezervista JNA.

Nakon što je najavio podizanje krivične prijave protiv Šeksa, Zovka su na radnom mjestu posjetili policajci koji su s njim obavili informativni razgovor.

Njima je uz prijavu predao i izjave komandanta akcije u Mirkovcima, dopis kojim je 2. avgusta 1991. izvijestio predsjednika Franju Tuđmana o odgovornosti Vladimira Šeksa za pretrpljene gubitke, ali i dokumente koji dokazuju da je JNA bila unaprijed obaviještena o toj akciji.

Prije nekoliko dana hrvatsko državno tužilaštvo izvijestilo je da Šeks nije umiješan ni odgovoran za zločine nad srpskim civilima u istočnoj Slavoniji, za šta su ga u svojim izvještajima prozivali Amnesti Internešenel i Inicijativa mladih za ljudska prava.

(Tanjug, BLIN MAGAZIN/ma)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook