BH Pošta je danas saopćila da je od ranije upoznata sa zahtjevom Pošta Srpske za dobijanje međunarodnog poštanskog koda.
- To pitanje pokušala je riješiti kroz nadležne institucije, konkretno Ministarstvo komunikacija i prometa BiH, gdje je, na posljednjem sastanku (prije šest mjeseci) to pitanje ostalo otvoreno. Sastanku su prisustvovali resorni državni i entitetski ministri, predstavnici Agencije za poštanski saobraćaj te predstavnici sva tri poštanska operatera u BiH - navodi se u saopćenju.
BH Pošta ističe da je u proteklom periodu o tome kontinuirano i argumentirano upozoravala Svjetski poštanski savez, PostEurop i Međunarodni biro za registraciju IMPC koda.
U vezi toga, Svjetski poštanski savez, odnosno njen Međunarodni biro za registraciju IMPC koda, prema svojim pravilima, nije smio dodijeliti IMPC kod bez stava države Bosne i Hercegovine.
- Nije nam još poznato ko je, uime države BiH, dao saglasnost za dodjelu IMPC koda Poštama Srpske, bez prethodnog dogovora svih relevantnih i nadležnih faktora u vezi toga - navode iz BH Pošte.
Direktorica “Pošta RS-a” Jasminka Krivokuća odbacila je bilo kakvu mogućnost politizacije činjenice da je Svjetska poštanska federacija dodijelila 5. januara međunarodni kod “Poštama RS”. Ona je za Radio RS-a kazala da je poštanski saobraćaj “na osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma u nadležnosti entiteta”. “Dosadašnja ekonomska razmjena vršena je preko ‘BH Pošta’, a sada tu razmjenu vršimo i preko pošta Hrvatske, Slovenije, Srbije i Crne Gore”, rekla je Krivokuća. |
BH Pošta ističe da je u svojim direktnim i indirektnim kontaktima sa kolegama iz druga dva bh. poštanska operatera, kao i Agencijom za poštanski promet BiH, resornim ministarstvima i međunarodnim poštanskim organizacijama, zastupala stav da država BiH, kao i sve države svijeta, a prema pravilima Svjetskog poštanskog saveza, treba imati jedan međunarodni poštanski kod.
- Insistirali smo na dosljednoj provedbi Aneksa 9 Dejtonskog sporazuma, gdje se decidno nalaže formiranje korporacije za poštanski promet na nivou države Bosne i Hercegovine, u čijem sastavu bi bila Izmjenična pošta sa IMPC kodom, čime bi se zadovoljili zakonski zahtjevi za ravnopravnost svih poštanskih operatera u BiH - stoji u saopćenju.
BH Pošta će, preko svih nadležnih instanci, argumentirano i zakonski, inicirati aktivnosti koje za cilj imaju osporavanje ove odluke, saopćeno je iz ovog preduzeća.
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook