Dobrica Ćosić
On, međutim, kako saznajemo, ne vjeruje u Nobela! I nije baš oduševljen zbog nominacije. Ćosićev komentar nismo uspjeli da dobijemo, jer je, kako su nam kazali na Akademiji nauka, veoma bolestan.
- Već desetak dana mu nije dobro i ide na razna bolnička ispitivanja - kažu u SANU.
S druge strane, Ćosićeve kolege i prijatelji oduševljeni su nominacijom i vjeruju u njega.
Tako, proslavljeni reditelj Emir Kusturica kaže za Kurir da je „Dobrica to zaslužio“.
- On na mene ostavlja impresije velikog borca, velikog socijaldemokrate i velikog književnika. Ima moju punu podršku - naglašava Kusturica.
I akademik Matija Bećković podržao je nominaciju Ćosića.
- Tu odluku je već doneo akademik Jarić, a Dobrici Ćosiću, Svjetskoj akademiji nauka i nama je ostavio lakši posao - da mu se pridružimo - kaže Bećković.
Iako ga politički ne podržavaju, i političari iz opozicije „navijaju“ za Dobricu. Tako lider NS Velimir Ilić ne spori da je Ćosić među najboljim srpskim književnicima.
- Drago bi mi bilo da dobije nagradu, jer ima tih elemenata koji mogu da ga uvrste u naše najveće književnike. Na stranu to što je malo politički obojen i što nemamo iste stavove - kaže Ilić.
I njegov kolega iz opozicije, radikal Dragan Todorović, odvaja, kako kaže, Ćosića kao političara i književnika.
- On je zaista jedan od najvećih srpskih pisaca i iskreno ga podržavam u nominaciji. Da li će zaista dobiti nagradu, ne mogu da znam, jer to, nažalost, ne zavisi od kvaliteta. Koliko god da se politički razlikujemo, zaista ne mogu da kažem ništa loše za njega kao književnika - iskreno će Todorović.
Inače, nominacija bi trebalo da bude predata do kraja januara. Ćosić je već dva puta bio predlagan za Nobelovu nagradu za književnost, i to 1983. i 1989. godine, od strane francuskih i britanskih institucija.
Ko će podržati Ćosića
Nominaciju će svojim potpisima, između ostalih, podržati rektor Beogradskog univerziteta Branko Kovačević, Ljubomir Tadić, Gojko Tešić, Matija Bećković, Miodrag Radović, Milorad Ekmečić, Miroslav Egerić, Gojko Đogo, Miro Vuksanović, Pero Zubac, Čedomir Popov, Dušan Kovačević, Dušan Kecmanović, Emir Kusturica, Jadranka Jovanović, Ljubiša Rakić, Rajko Kuzmanović... Takođe, podrška stiže i od Noama Čomskog, Edgara Morena, Petera Handkea, Jelene Guskove...
Basara: Nek dobije Nobela za medicinu!
Književnik Svetislav Basara nije nimalo impresioniran nominacijom Ćosića za Nobelovu nagradu.
- Treba da je dobije, al’ za medicinu! - kratko i odsječno će Basara. On nije želeo da daje „dodatna objašnjenja“.
Kurir/DEPO/a.k.
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook