Boven, koji je bio izvještač Bi-Bi-Si-ja tokom ratnih sukoba u BiH, u svom iskazu je naveo da su mu vojnici RS potvrdili da gađaju grad, a da, s druge strane, nikada nije došao do dokaza da su Bošnjaci granatirali sopstveni narod.
Svjedok je opisao tešku situaciju u Sarajevu, gdje je stanovništvo bilo pod srpskom opsadom, bez struje i vode, a da su snajperski hici i granatiranje bili svakodnevna pojava.
- Etničko čišćenje su provodile sve strane u sukobu, rekao je Bowen, uz konstataciju da su to mnogo više činili Srbi nad Bošnjacima.
U sudnici je pušteno više njegovih ratnih izvještaja, između ostalog masovan priliv izbjeglica Bošnjaka u Travnik 1992. godine, a Boven je rekao da takve masovne kolone izbjeglica nikada svojim očima nije vidio na srpskoj strani.
- Etničkog čišćenja je bilo tokom cijelog rata u BiH, ali se kasnije izmijenio njegov karakter, istakao je Boven, navodeći da su 1992. godine ljudi istjerivani iz svojih kuća usred noći, a 1994. godine taj postupak je bio gotovo institucionalizovan i svakodnevan.
Nakon puštenog potresnog snimka granatiranja dječaka i djevojčica iz doma za zbrinjavanje djece na pogrebu poginule dvogodišnje djevojčice Vedrane Glavaš, koja je bila štićenica tog doma, jer majka i baka nisu mogle da brinu o njoj, Boven je rekao da su granate došle sa srpskih položaja.
On je rekao da i sada osjeća bijes zbog toga, jer nije bilo dovoljno što je ubijena nego su je i sahranjenu ponovo gađali. On je do zaključka da su to učinili Srbi došao jer je razgovarao s predstavnicima UN-a koji su mu rekli da su Srbi često gađali groblja.
Karadžić je pitao svjedoka ko je bio njegov izvor informisanja osim Harisa Silajdžića koga je više puta pomenuo, a Boven je rekao da su, pored njegovih vlastitih očiju, njegovi izvori bili i predstavnici UNHCR-a, očevici civili i drugi.
Upitan da li je bio jedan od onih novinara koji su sjedili u Sarajevu i čekali na snimke drugih agencija o dešavanjima u BiH i potom izvještavali, Boven je rekao da mu njegova novinarska etika i čast tako nešto ne bi dozvolili i da se trudio da ode u mnoge dijelove Bosne i sazna šta se događa.
Suđenje Karadžiću, optuženom za genocid i druge ratne zločine tokom ratnih sukoba u BiH od 1992-95., biće u petak nastavljeno unakrsnim ispitivanjem Bovena.
(Fena, BLIN MAGAZIN/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook