zbog rasta temperatura

Ljekari upozoravaju: Opasna bakterija širi se evropskim morima, može izazvati teške posljedice

Hronika18.07.25, 13:26h

Ljekari upozoravaju: Opasna bakterija širi se evropskim morima, može izazvati teške posljedice
Ove bakterije prirodno obitavaju u bočatim obalnim vodama, gdje se miješaju slatka i slana voda, a idealni uvjeti za njihovo razmnožavanje su visoke temperature i niži salinitet

 

 

 

Usred ljetne sezone i gužvi na evropskim plažama, zdravstveni stručnjaci uputili su važno upozorenje. Zbog sve viših temperatura mora, širi se opasna bakterija koja vreba u toploj, bočatoj vodi, predstavljajući sve veći zdravstveni rizik za kupače i ljubitelje morskih plodova, prenosi Index

 

Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) objavio je upozorenje o bakterijama iz roda Vibrio. Iako su donedavno bile karakteristične za Baltičko more, zbog globalnog zatopljenja i porasta temperature mora sada se sve češće pojavljuju i u Sjevernom moru, pa čak i na zatvorenim kupalištima diljem Evrope.

 

Ove bakterije prirodno obitavaju u bočatim obalnim vodama, gdje se miješaju slatka i slana voda, a idealni uvjeti za njihovo razmnožavanje su visoke temperature i niži salinitet. "Takvi uvjeti postaju sve učestaliji u dijelovima Evrope kao posljedica klimatskih promjena", ističu iz ECDC-a.

 


Bolest poznata kao vibrioza može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije. Najčešće se prenosi na dva načina: konzumacijom sirovih ili nedovoljno termički obrađenih morskih plodova, pogotovo kamenica, ili kupanjem u zagađenoj vodi s otvorenom ranom na tijelu, poput posjekotine.

 

Posebno su ugrožene osobe oslabljenog imuniteta i one s kroničnim bolestima jetre. Kod njih zaraza može dovesti do teških posljedica poput sepse, infekcije krvotoka, nekrotizirajućeg fasciitisa (teške infekcije mekih tkiva), a u najtežim slučajevima ishod može biti i amputacija uda.

 


Iako ECDC navodi da su ovakve infekcije u Evropi i dalje "relativno rijetke", podaci iz sjevernih zemalja uz Baltičko more pokazuju zabrinjavajući trend rasta, osobito tijekom ljeta s izraženim toplinskim valovima.

 

Primjerice, tijekom ljeta s rekordnim temperaturama 2018. godine zabilježeno je čak 445 slučajeva vibrioze. To je više nego trostruko u odnosu na godišnji prosjek od 126 slučajeva zabilježenih između 2014. i 2017. godine. Stručnjaci iz agencije upozoravaju kako je stvarni broj vjerojatno i veći jer se mnogi slučajevi ne prijave.

 


Kako bi se rizik od zaraze smanjio na najmanju moguću mjeru, ECDC savjetuje izbjegavanje konzumacije sirovih školjkaša te temeljitu termičku obradu svih morskih plodova. Osobe s otvorenim ranama, posjekotinama ili svježim piercingom trebale bi izbjegavati kupanje u bočatoj ili slanoj vodi, a ako to nije moguće, ranu je nužno zaštititi vodootpornom zavojnom trakom.

 

Iz agencije apeliraju na građane da budu svjesni rizika te da se obavezno jave liječniku ako nakon kupanja ili konzumacije morskih plodova primijete bilo kakve simptome.

 

 

(DEPO PORTAL/af)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook