niz kritika

Žestoka rasprava u Parlamentu BiH o Tužilaštvu BiH: Najslabija karika pravosudnog sistema, kako ih prodrmati!?

Front09.07.25, 16:34h

Žestoka rasprava u Parlamentu BiH o Tužilaštvu BiH: Najslabija karika pravosudnog sistema, kako ih prodrmati!?
- Mi imamo ozbiljne sumnje i prema kvaliteti rada ovog tužilaštva, rekao sam Kajganiću na javnom saslušanju da se nadam da se on neće naći u ovom kolu - navodi Kešo

 

 

Tužilaštvo BiH je najslabija karika pravosudnog sistema u državi i to se odražava na sve segmente društva i treba sagledati načine kako ih natjerati da rade svoj posao ili ih mijenjati.

 

Iako su glasovi o traženju načina kako mijenjati stvari bili 'stidljivi' ogorčenost parlamentaraca (ne)radom Tužilaštva BiH u slučaju afere 'Viaduct' bila je očigledna i otvorena.

 

Suština je ovo rasprava parlamentaraca na današnjoj sjednici Predstavničkog doma PSBiH proizašla iz Izvještaja o provođenju javnih saslušanja sadašnjih i bivših pravobranitelja u Pravobraniteljstvu BiH i drugih osoba, a u vezi s aktualnim arbitražnim postupcima, prenosi Raport.

 

U fokusu rasprave našao se glavni tužitelj Tužilaštva BiH, odnosno njegovi odgovori i ponašanje na javnom saslušanju koje su nedavno provele komisije Predstavničkog doma za borbu protiv korupcije i za finansije i budžet, a koje se odnosilo prvenstveno na istragu o aferi 'Viaduct'.

 

Pljačkaju nas određeni 'likovi' i mešetari

 

Tada je Kajganić otkrio da ne postoji nikakva istraga o onima koji su BiH doveli u opasnost da mora platiti više od 110 miliona KM slovenskoj firmi iako je za to odgovorna Vlada RS.

 

Branislav Borenović (PDP), predsjednik Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH kazao je da je dug prema 'Viaductu' danas 113 miliona KM i da dnevna kamata raste za 18.000 KM.

 

- Određena grupa 'likova' i mešetara pljačkaju, otimaju, otuđuju novac od naroda ove zemlje. I sami smo se pitali, da li je moguće doći u ovu situaciju gdje 20 godina traje jedna vrlo mutna procesna radnja u kojoj neko treba da otme 113 miliona KM budžetskog ili narodnog novca. To je 10 moderno opremljenih škola i 30 vrtića koje će nam oteti - podsjetio je Borenović samo dijelom na ovu avanturu.

 

Borenović je kazao i da je Komisija za borbu protiv korupcije utvrdila da je proces koji je doveo do gubitka spora s 'Viaductom' bio praćen brojnim nepravilnostima, kao i nečinjenjem institucija, te da postoji sumnja u pogodovanje slovenskoj firmi za koje su kako je kazao radile brojne advokatske kuće iz Banja Luke, Sarajeva, ali i Washingtona.

 

Predstavnički dom će na kraju današnjeg zasjedanja glasati o zaključcima Komisije za borbu protiv korupcije da se izvještaj o javnim saslušanjima o arbitražnim postupcima dostavi Tužilaštvu BiH, ali i da Tužilaštvo BiH što prije i to zbog sumnje na organizovane koruptivne radnje u korist Viaducta, a na štetu države BiH, pokrene pravne radnje protiv svih uključenih u ovaj proces prije svega odgovorne u RS i u 'Viaductu'.

 

Ozbiljne sumnje u rad Tužilaštva BiH

 

Safet Kešo (SDA), zastupnik i član Komisije za borbu protiv korupcije podsjetio je da su u ovom slučaju parlamentarne komisije odradile svoj dio posla i da sve upućuje na to da je riječ o perfidno osmišljenoj koruptivnoj radnji u kojoj je neko planirao opljačkati građane ove zemlje.

 

Kešo je kazao da je podsjetio kako je Tužilaštvo BiH ekspresno otvorilo istragu protiv nadležnih u BiH koji nisu proveli presudu u korist 'Viaducta', a da pri tome nisu učinili ništa da istraže kako je došlo do toga da 'Viaduct' dobije više od 100 miliona KM.

 

- Mi imamo ozbiljne sumnje i prema kvaliteti rada ovog tužilaštva , rekao sam Kajganiću na javnom saslušanju da se nadam da se on neće naći u ovom kolu. On naravno ovo pažljivo gleda i neka gleda, ali mi morao postaviti jedno retoričko pitanje. Kako prodrmati i natjerati Tužilaštvo BiH da radi svoj posao, ako imamo iste ljude, istu klimu i raspoloženje?

 

Mislim da smo stekli dojam da nas pljačkaju. Pljačkaju, a mi pokazujemo nemoć. Zato moramo naći način da ih 'prodrmamo ili da ih se mijenja - kazao je Kešo.

 

(Raport.ba/DEPO PORTAL/au)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook