Ako Sud Bosne i Hercegovine izrekne pravosnažnu presudu kojom bi se predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku zabranilo političko djelovanje, entitetske vlasti već najavljuju mogućnost prijevremenih izbora. No, iz PDP-a poručuju da u toj priči ne žele učestvovati.
Predsjednik Partije demokratskog progresa, Draško Stanivuković, jasno je rekao da vanredni izbori nisu rješenje za Republiku Srpsku, te da njegova stranka neće čekati tuđe presude da bi zauzela politički stav.
- Smatramo da ne bi trebalo učestvovati na prijevremenim izborima ukoliko do njih dođe, jer je sve to dio farse i politički montiranog procesa. Svakoj ozbiljnoj političkoj organizaciji je dužnost da se odredi prije odluke Apelacionog vijeća Suda Bosne i Hercegovine. Ne možemo dozvoliti da u manje od godinu dana imamo dva izborna ciklusa, što ne mogu podnijeti ni najrazvijenije države - izjavio je Stanivuković.
Pojasnio je i da je građanska volja iskazana na izborima – jasna.
- Narod je svojim glasom dao legitimitet izabranim predstavnicima na period od četiri godine - navodi Stanivuković
Smatra da je cijeli proces protiv Dodika unaprijed iskonstruisan, ali i da je sam predsjednik RS-a svojim odlaskom u Tužilaštvo dao dodatni legitimitet toj priči.
- Svima je već jasno da se radi o montiranom političkom procesu protiv institucije predsjednika Republike Srpske. Sa druge strane, svima je postalo jasno i to da je ovo istovremeno farsa i politička predstava, onog trenutka kada je predsjednik otišao na unaprijed pripremljeno saslušanje u Tužilaštvo BiH i time pogazio sve zakone i zaključke Narodne skupštine Republike Srpske - rekao je lider PDP-a.
Naglasio je da njegova stranka ne traži smjernice iz ambasada ili sudnica, već vjeruje isključivo u volju naroda.
- Mi ne čekamo da neko bude isključen ili uključen u politički život. Želimo pobjeđivati na redovnim, demokratskim izborima. Zato smatramo da svaka politička stranka treba da učestvuje na redovnim izborima, bez obzira na ishod sudske odluke - rekao je Stanivuković.
Upozorio je da insistiranje na različitim zakonskim osnovama za raspisivanje izbora – po zakonu BiH ili po zakonima RS-a – vodi pravo u institucionalni haos.
- Na taj način dobijamo novu pravnu, političku i institucionalnu krizu. Ovakvim pristupom mi u PDP-u želimo da te krize spriječimo i sačuvamo društvenu stabilnost - poručio je, dodavši da svi politički akteri u RS-u trebaju ozbiljno razmotriti ovaj stav koji je, kako je istakao, u interesu naroda i stabilnosti Republike Srpske.
U pozadini svega ostaje duboka dilema: ako Dodik bude formalno onemogućen da učestvuje u političkom životu, po kojim zakonima bi eventualni izbori bili održani – entitetskim ili državnim?
Podijeljeni stavovi
- Mi se ne slažemo sa ovim političkim stavom, kao ni bojkotom sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, što predlažu neki ljudi u opoziciji, jer nas je narod izabrao da se borimo, iako su uslovi nedemokratski, a ne da se povlačimo - poručio je Vukanović, jasno aludirajući na PDP-ov pristup.
Posebno je upozorio na potencijalnu posljedicu bojkota izbora – da bi Bošnjaci mogli izabrati predsjednika Republike Srpske.
- Koliko je bojkot štetan i poguban, u krajnjem slučaju bi omogućio Bošnjacima da izaberu predsjednika Republike Srpske, najbolje se vidi na primjeru Srba sa sjevera Kosova i Metohije, koji su na nagovor Beograda prvo prihvatili i legalizovali institucije Prištine, od policije, pravosuđa do izbornog procesa, u skladu sa odredbama štetnog Briselskog sporazuma, potom slušali Vučića i bojkotovali lokalne izbore pa sada Albanci sa nekoliko procenata stanovništva imaju apsolutnu vlast u srpskim opštinama, Sjevernoj Mitrovici, Zubinom Potoku, Zvečanu, Leposaviću, što ima pogubne posljedice a narod se masovno iseljava - istakao je lider Liste za pravdu i red.
Vukanović je dodatno naglasio da njegova politička opcija ne sluša nikoga osim naroda, odbacujući uticaje iz Beograda, Zagreba, Brisela, Washingtona i Sarajeva.
- Mi nećemo, kao ni do sada, slušati bilo kakve sugestije Beograda i biti pijuni, kao ni Zagreb, Brisel, Washington, Sarajevo, već narod i voditi računa o našim nacionalnim interesima, a to su mir, stabilnost, poštovanje Dejtona, privredni, ekonomski, demografski preporod. Bojkot eventualnih predsjedničkih izbora, ako do njih uopšte dođe, od strane stranaka sa sjedištem u Republici Srpskoj omogućio bi Bošnjacima da izaberu predsjednika Republike Srpske, kao što Albanci sa par procenata stanovništva kontrolišu sjever Kosova i Metohije gdje su Srbi većina, što nije srpski nacionalni interes - zaključio je.
(DEPO PORTAL/au)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook