Izvor: Centar za ostraživačko novinarstvo (CIN)
Piše: Azhar Kalamujić
Andrej Jović ni kriv ni dužan godinama doživljava neugodnosti na graničnim prelazima diljem Balkana jer elektronski sistem nakon skeniranja njegovog pasoša signalizira da se radi o osumnjičenom ubici za kojim je raspisana Interpolova potjernica.
Prelazak granice za Jovića i njegovu porodicu je pakleno iskustvo: zadržavanje na granicama i po četiri sata, odvođenja Andreja u posebne prostorije i njegovo isljeđivanje, pretresanje prtljaga… Štaviše, jednom je morao platiti i masnu kaznu za saobraćajni prekršaj koji je u inostranstvu napravio njegov neželjeni dubler.
Njegove lične podatke je 2021. godine zloupotrijebio Crnogorac Radoje Živković kako bi se domogao pasoša Bosne i Hercegovine (BiH) i tako skriven iza tuđeg identiteta putovao u ubilačke akcije. Godinu kasnije ovaj je član Kavačkog klana u Istanbulu organizovao likvidaciju Jovana Vukotića, vođe protivničkog Škaljarskog klana. Ubrzo je uhapšen a početkom ove godine i osuđen na doživotni zatvor. Turska policija je kod Živkovića pronašla lične dokumente na ime Andrej Jović.
Iako je ovaj teret trebao skinuti s leđa još nakon hapšenja kradljivca njegovog identiteta, Jović je nakon šest pretresa na granicama tek nedavno osjetio olakšanje. On posljednjih 30-ak godina živi u Subotici, a bh. pasoš nikada nije izvadio. Izbjegavao je u javnosti iznositi svoje probleme, a onda je pročitao tekst Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) o zloupotrebama bh. pasoša i shvatio da nije jedini koji trpi zbog krađe identiteta. Na poziv da posjete našu redakciju u Sarajevu, Andrej i njegova supruga Tatjana su se početkom juna nakon dugo vremena odvažili preko granice i prvi put je prešli bez problema. No, i dalje nisu mirni jer im slobodan prolaz nije zvanično zagarantovan.
Interpol šuti
NCB Interpol Sarajevo nije želio CIN-u dostaviti informaciju o statusu potjernice za Živkovićem, navodeći da samo Generalni sekretarijat ove policijske mreže u Lyonu procjenjuje koje potjernice će biti dostupne javnosti putem njihove internetske stranice. Ona o Živkoviću nije objavljena.
„Evo, to traje tri-četiri godine. Mi i dalje nikakvo rešenje nemamo. Prosto ne znamo šta da radimo. Mi smo mladi, nemamo još dece, mi bismo da putujemo, ali kako!? Otkud znam hoće li on negdje biti uhapšen, hoće li biti ubijen greškom. Može i to da se desi. Bilo je slučajeva, je l’ tako“, kaže Tatjana.
„Duboko sam zabrinut za sopstvenu bezbjednost i ugled“, navodi ovaj 39-godišnjak. Objašnjava kako je imao ozbiljne probleme svaki put kada je izlazio iz Srbije, a potom i kada je pokušavao ući u Tursku, BiH ili Crnu Goru.
Jovićevi problemi su počeli prije četiri godine. Nikšićanin Radoje Živković, kojem je za vratom visila Interpolova potjernica, trebao je regularne putne dokumente sa tuđim identitetom kako bi putovao bez straha od hapšenja. On je u ljeto 2021. angažovao grupu bivšeg banjalučkog policajaca Dalibora Ćurlika da mu pomogne u prikupljanju dokumentacije, navedeno je u izvještajima Uprave za organizovani i teški kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Živković je izradio falsifikovanu ličnu kartu Srbije na ime Andrej Jović, a potom je uz pomoć pripadnika grupe u Banjoj Luci izvadio Uvjerenje o državljanstvu BiH na ime Jović te potvrdu o mjestu boravka. Ćurlik je potom odveo Živkovića u Policijsku upravu Banja Luka kako bi mu se našao pri ruci u uredu za izdavanje ličnih karata i pasoša.
Nadzorne kamere u zgradi policije snimile su ih dok su popunjavali zahtjev za izdavanje pasoša. Živković je snimljen i kako se fotografiše i ostavlja otiske prstiju za nove dokumente. Početkom jula 2021. godine je dobio pasoš da bi već krajem istog mjeseca kao Andrej Jović odletio u Istanbul. Tamo je u septembru naredne godine uhapšen pod optužbom da je organizovao grupu koja je dugo vremena pratila, a potom i likvidirala Jovana Vukotića.
Niti odmora na raftingu, niti Božijeg mira u Ostrogu
Na znajući u kakvu je nevolju upao tuđom krivicom, stvarni Jović je 2022. godine krenuo na rafting u BiH.
„Prilikom predaje pasoša srpski graničar je ustanovio da postoji Interpolova poternica i automatski je sledio pretres“, sjeća se Andrej.
Tatjana pojašnjava da su u kolima osim njih dvoje bili i njena majka i još jedan čovjek: „Njega su izvadili sa koferom na pretres“.
Pustili su ih nakon sat, tvrdeći da je to bila rutinska kontrola. Međutim, samo nekoliko trenutaka kasnije na prelazu BiH predočene su im nove pojedinosti. Bh. graničar je pitao da li smo u nekim odnosima sa Radojem Živkovićem.
„Nisam znao o čemu se radi i onda smo mi preko Googlea proverili ko je, ustvari, Radoje Živković i otkrili smo da je, ustvari, ubica, kriminalac“, rekao je Andrej.
Sljedeće putovanje bilo je u Crnu Goru u Manastir „Ostrog“, jedno od najvećih pravoslavnih svetišta na Balkanu. I ponovo iste scene na granici.
„Izvinjavanje, mi moramo proveriti. Izašla je neka poternica, dok mi to u sistemu ne skinemo i, eto, sačekajte sa strane… A onda pretres, ispitivanje, čime se bavimo“, prisjeća se Andrej.
„Bio sam besan zato što znam da nisam ništa kriv, a osim toga, imao sam problem sa svim ljudima koji su bili oko mene. Sramota je to“, kaže ovaj Subotičanin.
Naredne godine riješili su da odmor provedu u Turskoj. Nadali su se dobrom provodu. No, tokom granične kontrole njegov pasoš je ponovo signalizirao nevolje.
„Na aerodromu u Antaliji smo sleteli, išli redom. Ja prođem pasošku kontrolu i iza mene je on bio. I sad ja gledam, vidim da policajac telefonira i samo odjednom njega odvode preko onog hola velikog na drugu stranu. Dva policajca ga vode. I sad ja onako stala, gledam, nema nikog ni da pitam, ne znam šta se dešava. Ne znam hoće li ga u tom momentu deportovati, hoće li ga uhapsiti, gde će ga odvesti. Ja sam, ono, trčala za njim pa su i mene sprovodili“, prisjeća se Tatjana.
Nastavak teksta čitajte ovdje.
(DEPO PORTAL/ad/Foto:CIN)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook