Hrvatska je danas u Briselu zatvorila tri poglavlja u pristupnim pregovorima s Evropskom unijom i ovu godinu će završiti sa zatvorenih 28 od 33 poglavlja o kojima se pregovora. Na međuvladinoj konferenciji zatvorena su poglavlja Pravda, sloboda i bezbjednost, Okolina te Spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika.
Komesar za proširenje Štefan File ocijenio je da je Hrvatska napravila veliki napredak u ovoj godini zatvorivši 11 poglavlja. Hrvatska je napravila znatan napredak i u preostalim poglavljima, što je dobra osnova za njihovo zatvaranje narednih mjeseci, istakao je on. Evropska pravna tekovina podijeljena je u 35 poglavlja, ali se o dva poglavlja - Institucije i Ostala pitanja ne vode pregovori jer u njima nema pravne tekovine koju treba prijeneti u nacionalno zakonodavstvo.
Za iduću godinu Hrvatskoj su ostala dva posebno sporna poglavlja, i to poglavlje o pravosuđu i ljudskim pravima, za koje se očekuje da bi moglo da bude zatvoreno u martu 2011. godine, te poglavlje o tržišnom takmičenju, koje je sporno najviše zbog ukidanja državnih subvencija za brodogradilišta. Zvanični Zagreb očekuje da bi pregovori mogli biti završeni do sredine 2011. godine, do kada će trajati i mađarsko šestomjesečno predsjedavanje EU-om, koje počinje 1. januara naredne godine.
(Beta, BLIN MAGAZIN/DEPO PORTAL/ma)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook