Sud je Jankovića kao bivšeg komandira Stanice javne bezbjednosti Prijedor proglasio krivim za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu na području opštine Prijedor koji je za cilj imao progon, pljačku i ubistva nesrpskih civila tokom 1992. godine. Sud ga je proglasio krivim za naređivanje ubistava na planini Vlašić i osudio na 27 godina dugotrajnog zatvora.
Janković danas nije prisustvovao izricanju presude, a njegov branilac Ranko Dakić je kazao da mu je javljeno kako je "došlo do kvara na automobilu".
VEZANI TEKST: PRESUDA ZA ZLOČIN NA KORIĆANSKIM STIJENAMA: Četvorici optuženih 86 godina zatvor |
Kako nam je rečeno u Sudu BiH Jankoviću, koji se branio sa slobode, bila je izrečena mjera zabrane kretanja. U Sudu nam je rečeno da je Janković jučer bio na prijavljenoj adresi stanovanja. Njegova supruga je službenicima, koji su jutros došli vidjeti je li Janković na adresi, kazala kako je on "otišao u 3.30 na izricanje presude".
U Sudu BiH navode da su prije izricanja presude obavijestili granične prijelaze i policijske stanice u Prijedoru o tome da se Janković nije pojavio, a neposredno nakon ročišta obaviještena je i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), kojoj je izdat nalog za hapšenje.
Janković se u pritvoru nalazio od maja 2008. do novembra prošle godine, kada je pušten na slobodu uz mjere zabrane kontaktiranja sa svjedocima ili saučesnicima te prisustvovanja javnim događajima.
Nakon izricanja nepravosnažne presude, Sud BiH je odredio Jankoviću devetomjesečni pritvor.
(DEPO PORTAL/eb)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook