Treba podsjetiti da je visoki predstavnik u BiH još 18. septembra 2009. donio odluke o nametanju više zakona koji su se odnosili i na pitanje obaveze snabdijevanja Distrikta električnom energijom, ali je Narodna skupština RS ranije podržala zaključke Vlade RS kojima nisu prihvaćeni ti zakoni.
U danas usvojenim izmjenama ovog zakona postoji razlika u odnosu na zakonski akt koji je ranije nametnuo visoki predstavnik.
Elektroprivreda RS" će, navodi se, za Brčko garantirati iste tarife s kojima se prodaje struja u RS, ali to nije garancija za iste cijene za krajnje potrošače.U zakonu se naime precizira da će “Elektroprivreda RS" osigurati električnu energiju za Brčko Distrikt po istim uvjetima i tarafnim stavovima koji se primjenjuju na istu kategoriju potrošača u RS-u, u skladu s mjernim mjestom. Cijena električne energije koja se naplaćuje javnom komunalnom preduzeću Brčko Distrikt neće uključivati distributivne troškove unutar Brčko Distrikta”.
Iz OHR-a su tražili da “Elektroprivreda RS” garantira istu tarifu korisnicima u Distriktu, a da se troškovi distribucije od mjernog mjesta do krajnjih korisnika oduzmu od ukupne cijene koju Brčko bude plaćalo “Elektroprivredi RS”.
Da ima razlike između nametnutog i danas udvojenog entitetskog zakona potvrdio je i predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić, koji je rekao da je RS u mogućnosti da struju po istoj cijeni RS osigura građanma Distrikta do mjernog mjesta, te da je to povoljno rješenje za sve učesnike i da "Elektroprvreda RS" nije na gubitku. On je još dodao da ovaj zakon predstavlja rješenje problema “koji nije isfabrikovala RS već OHR”.
Građani Brčko Distrikta, dodao je, “štetnost OHR-ovih rješenja nisu osjetili neposredno iz svog džepa, već posredno iz budžeta Distrikta, budući da je OHR odlučio da se to subvencionira”.
Podsjećanja radi, Upravni odbor Vijeća za primjenu mira u BiH (PIC) pozvao je ranije nekoliko puta u vlast RS-a da ispuni preostalu obavezu potpunog usklađivanja Zakona o električnoj energiji RS-a s uvjetima koji su potrebni da bi supervizor Brčko Distrikta mogao da obavijesti Arbitražno vijeće za Brčko da su entiteti ispunili svoje obaveze iz Konačne arbitražne odluke.
(BLIN/DEPO/ds)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook