Krijumčarili kokain, metamfetamin, heroin, hašiš i cannabis

Velika međunarodna akcija: Šestorica Bosanaca 'pala' zbog šverca droge 'balkanskom rutom'

Hronika28.02.18, 14:00h

Velika međunarodna akcija: Šestorica Bosanaca 'pala' zbog šverca droge 'balkanskom rutom'
Riječ je o dobro organiziranoj međunarodnoj kriminalnoj grupi čiji su članovi preprodavali kokain, metamfetamin, heroin, hašiš i cannabis, kazali su iz Uprave policije Kopra

 

U zajedničkoj akciji policije Slovenije i Italije, kodnog naziva "Zaghi" razbijena je međunarodna kriminalna grupa koja je krijumčarila drogu takozvanom "balkanskom rutom". Među uhapšenima je šest državljana BiH i dvojica Hrvata.

 

Ova kriminalna organizacija je preko Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Slovenije krijumčarila velike količine droge u Italiju, gdje su je preprodavali. Istragom je utvrđeno da su švercom droge "zaradili" oko milion eura, javili su slovenački mediji, prenosi Faktor.ba.

 

– Riječ je o dobro organiziranoj međunarodnoj kriminalnoj grupi čiji su članovi preprodavali kokain, metamfetamin, heroin, hašiš i cannabis – kazali su iz Uprave policije Kopra, čiji su pripadnici, na zahtjev italijanskih sigurnosnih službi učestvovali u istrazi od augusta prošle godine.

 

Potvrdili su da su i istražitelji iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Austrije također bili uključeni u istragu i učestvovali u akciji pod imenom "Zaghi".

 

Kako se navodi u policijskom izvještaju, ova kriminalna grupa od tridesetak osumnjičenih, sa područja BiH je takozvanom "Balkanskom rutom" preko Hrvatske i Slovenije krijumčarila velike količine ilegalnih droga u Italiju.

 

Kada je policija prikupila dovoljno dokaza, konačna akcija izvedena je 22. februara u Trentu u Italiji. Zaplijenjena je velika količina droge, uključujući 1,5 kilograma kokaina, dva kilograma metamfetamina, pet kilograma hašiša, 12 oružja duge cijevi, četiri automobila i 13.250 eura u kešu, prenosi zurnal24.si.

 

Pritvor je određen za 18 osumnjičenih, dok je pet uhapšenih smješteno u kućni pritvor. Za ostalim članovima grupe, policija još traga.

 

(Faktor.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook