Javna nadmetanja održavaju se dva puta godišnje

Vlada Federacije BiH na aukciji prodaje stare automobile: Najmlađi je 'renault scenic' iz 2004.

Hronika06.01.18, 18:22h

Vlada Federacije BiH na aukciji prodaje stare automobile: Najmlađi je 'renault scenic' iz 2004.
Vjerovatno će najnižu vrijednost ipak dosegnuti opel vectra koja s 22 godine starosti neće biti posebno traženo vozilo

 

lada Federacije BiH nastavlja s praksom odobravanja prodaje motornih vozila koja su koristila entitetska ministarstva i službe, piše Večernji list BiH.

 

Tako je pred kraj godine Službi za zajedničke poslove organa i tijela Federacije Bosne i Hercegovine odobrena prodaja pet putničkih motornih vozila.

 

Vrijednost automobila

 

Kao i ranije, prodaja i ovih automobila realizirat će se preko javnog nadmetanja, odnosno aukcije, uz obveznu objavu u jednim dnevnim novinama. Sva sredstva dobivena prodajom vozila trebala bi ići u federalni budžet, a nakon izvršene prodaje, Služba za zajedničke poslove organa i tijela Federacije BiH će izvršiti isknjižbu putničkih motornih vozila iz glavne knjige riznice.

 

No, ako je suditi po karakteristikama vozila planiranih za prodaju, Federacija ne može očekivati neku posebnu zaradu. Među pet vozila najmlađi je renault scenic iz 2004. godine. Godinu stariji automobil koji ide na dražbu je škoda octavia, dok su dvije opel frontere upravo postale punoljetne jer su proizvedene 2000. godine.

 

Vjerovatno će najnižu vrijednost ipak dosegnuti opel vectra koja s 22 godine starosti neće biti posebno traženo vozilo.

 

Dvaput godišnje

 

Vlada Federacije je i do sada s manje ili više uspjeha prodavala vozila koja više nisu trebala entitetskim institucijama. Jedna od većih aukcija održana je u maju prošle godine kada je ponuđeno 46 vozila, od kojih neka nisu bila ni u voznom stanju. Aukcije se u pravilu održavaju dvaput godišnje, a sva vozila koja ne budu prodana, idu na iduću aukciju. Tek nakon trećeg neuspjelog pokušaja prodaje na dražbi može se pristupiti direktnoj prodaji.

 

Ipak, treba imati u vidu da su ovako ostvareni prihodi vrlo skromni i da se prodajom starih vozila može samo u malom dijelu kompenzirati nabava novih automobila zbog kojih su federalne vlasti često na meti kritike.

 

(Vecernji.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook