U četvrtak, 26. oktobra, u Sarajevu, u Hotelu Bristol, osnovana je stalna konferencija korporativne anti-korupcije i etike za zemlje zapadnog Balkana, od strane najveće svjetske asocijacije compliance-profesionalaca SCCE (Society of Corporate Compliance and Ethics iz SAD-a), koja broji više od 18.000 članova iz čitavog svijeta. Konferenciji je prisustvovalo više od 40 profesionalaca u ovoj oblasti iz SAD-a, Velike Britanije, Francuske, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije.
Najavljeno je da će se konferencije SCCE-a u Sarajevu održavati i svake naredne godine u oktobru, čime će ovo okupljanje compliance-profesionalaca u našem glavnom gradu postati tradicionalno.
Ovo je rezultat dugoročne dobre saradnje SCCE-a i bh. kompanije Net Consulting, koja je pionir u ovoj oblasti u regionu.
Govornici konferencije bili su direktor SCCE-a Roy Snell, direktor bh. kompanije Net Consulting Bojan Bajić, Compliance Officer – specijalist za suzbijanje prevara u Raiffeisen banci BiH Ina Hasanbegović, čuveni ekspert i jedan od pionira u oblasti Compliance s više od 40 godina iskustva Joe Murphy, premijer Vlade Kantona Sarajevo Elmedin Konaković, predstavnik FBI-evog Odjela za međunarodnu korupciju (ICU) Marc Songsanand, i stručnjak i konsultant u oblasti zaštite privatnosti podataka Robert Bond iz Velike Britanije.
Fokus konferencije bio je na poziciji i ulozi Compliance Officera (službenika za usklađenost poslovanja i poslovnu etiku) u organizacijama privatnog i javnog sektora. Ova pozicija u organizaciji na našim je prostorima relativno slabo poznata, a riječ je o poziciji koja je zadužena da se svi procesi u poslovanju organizacije (kompanije, institucije i sl.) odvijaju u skladu sa zakonima, propisima i standardima poslovne etike, a koja za razliku od npr. revizije, djeluje preventivno i zaustavlja nepravilnost u trenutku kada se ista dešava. Djelokrug Compliance Officera posebno je fokusiran na antikorupcijske aktivnosti.
U BiH je ova pozicija obavezna samo u bankarskom sektoru novim Zakonom o bankama iz aprila 2017. godine, dok u drugim oblastima nije zakonski uređena. Internacionalne kompanije na ovim prostorima imaju uspostavljena pozicije Compliance Officera i compliance-programe pod utjecajem međunarodne regulative koja ih na to obvezuje.
Na konferenciji je istaknuto da su Compliance-program i Compliance-officer civilizacijsko dostignuće u kontekstu upravljanja biznisom i javnim institucijama te da su komparativna prednost za kompanije i države na globalnom tržištu.
Direktor SCCE-a Roy Snell pojasnio je da je compliance-službenik ključna tačka čitavog compliance-programa (među svim ostalim: propisivanjem jasnih pravila poslovanja, transparentnosti poslovanja, edukacije uposlenih, praćenja i provjere efektivnosti preduzetih aktivnosti, uspostavljanja linije za internu prijavu nepravilnosti i dr.) te da njegova uloga nije „birokratska“ i da su vještine koje mora posjedovati, između ostalih, odlična komunikacija i relacije se drugim odjelima u organizaciji a posebno s upravom organizacije, strateško promišljanje, vještine pregovaranja i td.
Kada je riječ o poziciji Compliance Officer-a, gosp. Snell je istakao da je minimum da njegova pozicija u organizaciji mora imati potpunu nezavisnost i zaštitu od utjecaja te da mora biti podržan potrebnim resursima, te adekvatno educiran.
Prezentiran je 40-ogodišnji historijat američkih napora u borbi protiv korupcije, s fokusom na suzbijanje prekogranične korupcije, te je prezentiran i dio sankcija, koje se mjere u milijardama (novčane kazne), a koje su institucije SAD-e izrekle privrednim subjektima zbog koruptivnih djelatnosti, kako američkim tako i međunarodnim.
Govorilo se i o specifičnostima ovog podneblja u kontekstu olakog razumijevanja propisanih pravila poslovanja, za razliku od razvijenih zemalja, te da je naglašena potreba za većom javnom aktivnošću i artikulisanim utjecajem u kontekstu promocije compliance-poslovanja i donošenja regulativa koje će unaprijediti ovu oblast.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook