prva debata

U susret obavezama na putu evropskih integracija: Ima li koordinacije FBiH i kantona?

Front26.02.16, 08:22h

U susret obavezama na putu evropskih integracija: Ima li koordinacije FBiH i kantona?
Predsjedavajući i zamjenici predsjedavajućih deset kantonalnih skupština sastali su se jučer u Sarajevu sa članovima Kolegija Doma naroda Parlamenta Federacije BiH, kako bi otvorili razgovor o njihovim obavezama u procesu evropskih integracija, mehanizmu koordinacije, te proceduri donošenja zakona iz zajedničkih nadležnosti kantona i FBiH

 

Ova prva debata pokazala je da rukovodstva kantonalnih skupština i ne znaju baš najbolje šta ih sve čeka u procesu integracija, te koje su sve obaveze kantona u mehanizmu koordinacije.

 

Na početku sastanka kratkom i jasnom prezentacijom aktuelni šef kabineta državnog ministra finansija i trezora Saša Marić čelnike kantonalnih skupština upoznao je sa usvojenim sistemom koordinacije, te mjestom i obavezom kantona u njemu.

 

Većina prisutnih bila je iznenađena podatkom da kantoni već neko vrijeme imaju osobe koje su kantonalni koordinatori u evropskim integracijama, pa stoga nije ni bilo čudno što nisu znali koje su to konkretno osobe u njihovim kantonima. 

 

Uloga kantona je velika, jer, kako je rečeno, oni imaju obaveze kroz čak 30-ak poglavlja, a što se odnosi na oko 31.000 dokumenata. Osim koordinatora, kantoni moraju imati i kontakt-osobe, kantonalne IPA koordinatore i međukantonalnu saradnju.

 

Cijeli tekst pročitajte u današnjem printanom izdanju Oslobođenja.

 

http://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih/u-susret-obavezama-na-putu-evropskih-integracija-ima-li-koordinacije-fbih-i-kantona(Oslobodjenje, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook