PREDSJEDNIK RS POVODOM ODLUKE VLADE MANJEG ENTITETA

Dodik: Bili smo prisiljeni ovo uraditi! Bolje neka ne ispituju naše mogućnosti, ne želim sukob

Front10.12.15, 18:44h

Dodik: Bili smo prisiljeni ovo uraditi! Bolje neka ne ispituju naše mogućnosti, ne želim sukob
Predsjednik RS-a Milorad Dodik podržao je zaključke Vlade, kojima institucije RS prekidaju saradnju s Sudom, Tužilaštvom i Agencijom za istrage i zaštitu BiH (SIPA), nakon akcije hapšenja i pretresa pripadnika SIPA-e u općini Novi Grad/ Bosanski Novi


Prekid saradnje, kazao je Dodik,  trajat će dok se "ne uspostave procedure u skladu s nadležnostima predviđenim ustavom".

 

- Ovo je traženje da se poštuje red i nadležnosti u ovoj zemlji, rekao je Dodik u obraćanju poslanicima vladajuće većine u Narodnoj skupštini RS na posebnoj sjednici RS kojoj ne prisusvuje opozicija (SDS, PDP, NDP i SRSRS) i Koalicija „Domovina“, podsjetivši na primjedbe koje su zvaničnici RS imali na rad Suda i Tužilaštva BiH.

 

Akciju SIPA-e u Novom Gradu/Bosanskom Novom nazvao je udarom na MUPRS, te upitao šta bi mogao biti sljedeći korak.

 

-Na ovo smo prisiljeni, ali vjerujemo da niko neće ispitivati naše mogućnosti. Ne želimo sukobe, već da zaštitimo svoja prava, rekao je Dodik.

 

Ovo nije, dodao je, nikakvo vanredno stanje, već se odlučuje o zaštiti prava RS, bez bilo kakvog oružja.

 

Kazao je da se ta prava moraju zaštiti, jer samo onda kada se RS suprostavljala kršenju njenih prava imala je i šanse.

 

Dodik je još rekao da je SIPA odlučila da izvrši pretres u policijskoj stanici u Bosanskom Novom/Novom Gradu „u veoma neizvjesnim i delikatnim okolnostima, koje su mogle da izazovu čak i oružani sukob“.

 

Pozvao je poslanike vladajuće većine u NSRS da podrže zaključke Vlade RS, te ponovio da su Sud, Tužilaštvo i SIPA „neustavno postavljene institucije“.

 

 

(FENA/dh)


Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook