– Mi smo se još jednom najavili u Ministrastvo boračka pitanja TK-a odakle smo dobili odgovor da su nemoćni. Mi smo gladni i cijele naše obitelji. Na ovaj čin nas je dovela dugogodišnja neimaština, prevara i bijeda u kojoj smo zapali. Načelnik općine Živinice Asim Aljić nas nije htio primiti. Poniženi smo od društva u kome smo dali zdravlje, rekli su za Dnevni avaz Muminović i Zahirović te dodali:
– Ispred općine Živinice krećemo u ponedjeljak 13. aprila 2015. godine u 9 sati pješke prema Sarajevu do Vlade Bosne i Hercegovine gdje ćemo izvršiti javni čin spaljivanja u znak prosvjeda zbog toga što nam društvo za koje smo se borili nije osiguralo dostojanstven život. Mi ne možemo gledati da naše porodice umiru. Mi smo već odavno mrtvi kao ljudi. Ali svoj ponos ne damo i mi ćemo se javno spaliti ispred Vlade BiH ako ne riještite naš socijalni status trajno, kazali su bivši borci.
Muminović je bivši pripadnik 210. brigade Sprečanskog odreda, a poslije rata radio je pet godina u Rudniku Đurđevik, gdje je dobio otkaz dok je bio na bolovanju.
– Obećali su mi da će zaposliti moje dijete u rudnik da ih ne tužim. Ali ništa. Slagali su. Išao sam kod direktora, ali me nije htio primiti. U kući su svi nezaposleni – žena, sin, kći, snaha i ja. Nemamo što jesti. Pokušao sam samoubojstvo, ali su me spasili u posljednji trenutak. Obraćao sam se Ministarstvu za boračka pitanja u TK i kazali su da mi ne mogu pomoći. Ne vidim izlaz iz ove situacije. Svi me odbacuju. Jedino mi preostaje da se ubijem – kazao je očajni Muminović.
Džemail Zahirović bio je pripadnik elitne 121. jedinice za posebne namjene Armije R BiH. Dva puta je ranjen, ali i pored 40-postotne invalidnosti, nema nikakva primanja.
– Kad je rat počeo, skočio sam u obranu države. Nema ratišta na kojem nisam bio. Što nam je dala država?! Imam šestero djece. Jedna kćerka je prošle godine umrla od neimaštine. Nitko ne radi, a svi radno sposobni. Molio bih političare da se probude, da pomognu borcima koji su ostavljeni od svih. Ako danas jedem, sutra nemam. Ovakav život je nepodnošljiv – ispričao je Džemail.
(avaz.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook