Vučić je za "Dnevni avaz" rekao da je njegov dolazak pokazatelj želje za unapređivanjem regionalne saradnje, naglašavajući da je prošlo vrijeme političkog ponižavanja jednih naspram drugih.
Osvrnuo se i na saradnju zvaničnog Beograda i Sarajeva, rekavši da u budućnosti očekuje unapređivanje odnosa, koji su i sada na dobrom nivou.
Komentirajući potpisivanje zajedničke izjave bh. lidera za reforme na putu ka Evropskoj uniji, Vučić je rekao da se radi o suverenoj odluci domaćih političkih lidera.
- To je suverena odluka predstavnika sva tri naroda u BiH. Što god bih vam rekao, bojim se da bi neko drugi mogao to protumačiti na sljedeći način: „Evo ga, umiješao se u unutrašnje probleme BiH." Ja se ne želim miješati u unutrašnje probleme BiH. Tu odluku donijeli su ljudi u BiH. Dakle, to je odluka svih konstitutivnih naroda, odnosno Srba, Bošnjaka i Hrvata. Potpisivanje te izjave jasan je odgovor šta narodi u Bosni i Hercegovini žele - istakao je Vučić.
Odgovarajuće na pitanje o tome kako vidi dosadašnju saradnju BiH i Srbije te rješavanje otvorenih pitanja, Vučić kaže da stvari mogu biti bolje.
- Mi imamo dobre odnose i mislim da će ti odnosi ići nabolje. Sreo sam se u Zagrebu sa svom trojicom članova Predsjedništva BiH, predsjedavajućim Mladenom Ivanićem, Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem. Razgovarao sam s njima, jer kada ste u autobusu zajedno, onda vam je lako da sa svima stupite u kontakt, kaže on.
Vučić dodaje da očekuje uskoro i susret bošnjačkim članom Predsjedništva BiH, s kojim se nije vidio devet mjeseci, što je, prema njegovim riječima, dugo.
- Situacija je dobra. Ne vidim prevelike probleme osim onog što je prisutno već godinama i decenijama. Vidim jedan novi nalet i zalet za budućnost u regionu. Vjerujem da svi to misle i očekuju. Mislim da je prošlo vrijeme razmišljanja u kojem neko očekuje da će drugoga pobijediti ili ponižavati. Ta vremena vidim iza nas - naglasio je srbijanski premijer za "Avaz".
(FENA/dg)
PODIJELI NA
Depo.ba pratite putem društvenih mreža Twitter i Facebook