FOTO/ VANREDNO STANJE PREKO DRINE

Ovako danas izgleda Srbija: Vodena bujica nosi sve pred sobom...

Arhiva 20.04.14, 17:20h

Vanredna situacija na snazi je u Lučanima, Požegi, Doljevcu, Žitorađi, Prokuplju, Kuršumliji, Zaječaru, Medveđi i drugim opštinama... Velike poplave su i na Kosovu, gdje kiša bez prestanka pada već treći dan

Poplave u Srbiji, april 2014/Foto: AAU Srbiji je zbog poplava u 11 opština proglašena vanredna situacija, juče je i tokom protekle noći evakuisano 440 ljudi.

Zbog poboljšanja vremenskih prilika vodostaji su u stagnaciji i opadanju i nema ugroženih stanovnika, potvrđeno je iz Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.

Vanredna situacija na snazi je u Lučanima, Požegi, Doljevcu, Žitorađi, Prokuplju, Kuršumliji, Zaječaru, Medveđi i drugim opštinama.

Poplave u Srbiji, april 2014/Foto: AA

Poplave na Kosovu, kiša neprestano pada

Zbog kiše koja neprestano pada već treći dan u više kosovskih opština došlo je do poplava, koje su nanele veliku štetu meštanima. Opštine koje su najviše pogođene su Priština, Podujevo, Vučitrn, Gračanica, Gnjilane, Klokot i Vitina.

U pomoć meštanima su, na zahtev gradonačelnika Prištine Shpenda Ahmetija, pritekli i pripadnici Bezbedonosnih snaga Kosova kako bi se odblokirale ulice u više naselja opštine Priština, javio je dopisnik Anadolu Agency (AA).

U većini slučajeva glavni uzrok poplavama su blokirani odvodi prema rekama zbog uzurpacije javnog vlasništva i divlje gradnje, saopštio je gradonačelnik Ahmeti koji je obišao pojedina poplavljena naselja.

U selu Ugljare, u opštini Gračanica, zbog padavina koje traju već nekoliko dana, došlo je do izlivanja lokalne reke. Meštani su uznemireni, jer kako kažu, nemoćni su da bilo šta preduzmu i spreče veliku štetu.

Dejan Jović, čija je kuća i dvorište uz samu reku, u izjavi za Anadolu Agenci kaže da je u Ugljaru poplavljeno oko stotinu domaćinstava.

“Kao što i sami možete videti vremenske nepogode su napravile katastrofu juče, a mom domaćinstvu se to dešava i danas. Deca ne mogu da izađu iz kuće ne možemo da se okupamo, šahte su zatvorene, sve je zatvoreno. Ostavljeni smo na milost i nemilost:, kaže Jović.

On dodaje sa su u pomoć pritekli predstavnici opština Kosovo Polje i Gračanica, ali da se šteta od poplava nije mogla sprečiti.

“Evo stigli su iz opštine. Sad će da prokopavaju kanal s bagerima pa da vidimo šta ćemo dalje”, kaže Jović.

Živoradu iz sela Ugljare voda je ušla i u kuću i u dvorište: “Voda je ušla pola metra u kuću. Dizali smo stvari na stolice, ali nismo uspeli sve da spasimo.”

Meštani strahuju da voda u bunarima zbog izlivanja kanalizacije više nije za piće.

Inače, neprekidna kiša je udvostručila količinu vode u jezerima Batlava i Badovac iz kojih se Priština, Gračanica i Podujevo snabdevaju pitkom vodom. Zbog velikog priliva vode Regionalni vodovod stalno vrši proveru kvaliteta pijaće vode.

(Anadolija/aa)

Osim poplava i vode koja se izlila u području rijeka probleme predstavljaju odroni, pogotovo na ibarskoj magistrali, javio je reporter Anadolu Agency (AA).

U opštinama Požega i Lučani gdje se izlila Zapadna Morava i rječica Bjelica nema ugroženih domaćinstava ali je poplavljeno nekoliko desetina domaćinstava.

Mještani prigradskih naselja čija su domaćenstva bila na udaru vodene stihije kažu da nikad ranije nije bilo naglih i poplava u ovom obimu.

Predstavnik Sektora za vanredne situacije Dragan Dončevski rekao je da se tokom obilnih padavina juče rijeka vratila na izlivne sisteme, a da je zbog poboljšanja vremena situacija mnogo bolja.

„Očekujemo pad vodostaja ali i dalje postoji deo kuća koji je bio ugrožen. Sad postoje uslovi za intervenisanje vatrogasno-spasilačkih ekipa kako bi iscrpeli vodu iz objekata“, rekao je Dončevski.

On je naglasio da je "sreća bila što na ovom području u većini slučajeva voda ulazila u ekonomske objekte" te da je bio mali broj ljudi koje je bilo potrebno evakuisati.

„Za ovakve poplave su se mogle očekivati masovne evakuacije ali na sreću toga nije bilo“, naglasio je on izarzivši bojazan da najava naglih kiša od naredne nedjelje može napraviti velike probleme.

Dončevski je naglasio da je problem bujičnih poplava u Srbiji izražen na širem području i da je taj problem potrebno rješavati u okviru šire društvene zajednice.

„Mora se početi sa izdvajanjem sredstava sa se regulišu vodotokovi jer je uvek veća šteta koja nastane od ovakvih poplava nego što bi se sredstva uložila u preventivu", kazao je.

Na ugroženom području u Lučanima i Požegi voda se još nije povukla i još uvijek je rano govoriti o nastaloj šteti.

Izlivanje Zapadne Morave i Bjelice nanijelo je štetu poljoprivrednim usjevima, posebno malinjacima na ovom području. Zbog noćašnjih padavina u Požegi je poplavljeno preko hiljadu i po hektara oranica i oko pedeset domaćinstava. Mještani očekuju pomoć lokalnih vlasti.

„Uništeni su nam  malinjaci, očekivali smo velike prinose. Sada nije ostalo ništa“, rekao je mještanin Srećko Jakovljević, čije je imanje u blizini Zapadne Morave. 

Ova rijeka se izlila iz svog korita u blizini Kraljeva i prijeti da uništi usjeve kukuruza i pšenice. Poplavni talas u Zapadnoj Srbiji zahvatio je opštinu Arilje i poplavio nekoliko naselja u ovoj opštini.

Na istoku Srbije u Zaječaru gdje je juče došlo do plavljenja, rijeka Timok je u opadanju i ne očekuje se nastavak vanredne situacije.

Povodom poplava na teritorijama Prokuplja, Zaječara, Kraljeva i Lučana, oko 200 policijskih službenika Žandarmerije je angažovano na pružanju pomoći Sektoru za vanredne situacije MUP-a Republike Srbije.

- Na Jugu Srbije poplavni talas zahvatio više opština

Poplavni talas je posebno ugrozio domaćinstva na Jugu Srbije. Talas koji je juče prijetio opštinama Prokuplje Žitorađe i Kuršumlija je sinoć ugrozio više domaćinstava u Doljevcu gdje je tokom noći evakuisano šesdeset ljudi, potvrdio je načelnik sektora za vanredne situacije Predrag Marić.

U ovim opštinama voda nije za piće, a ugroženom stanovništvu pomoć pružaju pripadnici MUP-a i Vojske Srbije.

Stanovništvu kome je nanijeta šteta Crveni krst je uputio pomoć. U Doljevac, Prokuplje i Kuršumljiju upućeni su porodični paketi sa hranom, ćebadima, odećom, gumenim čizmama, saopštio je Crveni krst Srbije.

Ova organizacija će takođe vršiti procjenu nastale štete.

- Zasjedao krizni štab Vlade Srbije

Na sjednici Kriznog štaba Vlade Srbije za vanredne situacije koji je zasjedao danas je rečeno da pripadnici sektora za vanredne situacije i drugi organi vlasti moraju da pojačaju aktivnosti, kako bi se spriječila veća šteta i zaštitili ljudski životi.

Predsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić je na sjednici Štaba za vanredne situacije istakao da ne smije da se ponovi situacija iz 2011. godine istakavši da se poplava događa na istim područjima i da se radi o nebrizi lokalnih samouprava i neobezbjeđivanju vodotokova.

"Reč je o vanrednoj situaciji. Lokalne samouprave moraju biti ažurnije i koordinirati rad sa republičkim organima. Ne treba da čekaju pomoć iz Beograda, već da učine sopstvenim sredstvima", istakao je Dačić na sjednici Štaba koja je bila otvorena za javnost.

Prema najavama iz RHMZ-a od srijede se ponovo očekuju obilnije padavine.

Na današnjim konsultacijama povodom poplavne stihije koja ugrožava živote i imovinu stanovništva u Srbiji, Vlada Vojvodine, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo i JVP «Vode Vojvodine» odlučili su da se hitno svi raspoloživi resursi stave na raspolaganje ugroženim područjima i nadležnim službama.

Naređena je pripravnost lica koja učestvuju u odbrani od poplava, kao i provera i priprema opreme, kao što su mobilni crpni agregati velike snage.

(Anadolija/aa)