BIHMUDSKI TROUGAO/INTERVJU/GORAN NEDIĆ I MAK KAMENICA, USPJEŠNI MLADI LJUDI

U Washingtonu ćemo zastupati interese naše zemlje

Arhiva 24.03.12, 10:55h

U Washingtonu će se - u organizaciji Centra za Transatlantske odnose(CTR) SAIS pri Johns Hopkins Univerzitetu iz Washingtona, te Američko-bosanske fondacije i Bečkog ekonomskog goruma - u periodu od 26. do 28. marta održati Ekonomski Forum Jugoistočne Evrope. Forum će okupit diplomatski kor u Washingtonu, predstavnike vlade SAD-a i regije, predstavnike multilateralnih i finansijskih institucija te predstavnike privatnog sektora iz SAD-a i jugoistočno-evropske regije. Takođe, na forumu će svoje predstavnike imati i Bosna i Hercegovina; našu zemlju će u Washingtonu predstavljati ekonomista Goran Nedić i inžinjer elektrotehnike Mak Kamenica. Sa ovim mladim i uspješnim ljudima, koji su članove upravnog odbora Američko-bosanske Fondacije, razgovarali smo o njihovom putu na Forum i očekivanjima od istog

Goran i Mak

Gospodine Kamenica, objasnite nam detaljnije kakav je odnos Američko-bosanske fondacije sa Centrom za transatlantske odnose i koje ste zajedničke aktivnosti imali do sada?

KAMENICA: Američko-bosanska fondacija je strateški partner Centra za Transatlantske Odnose, SAIS, pri Johns Hopkins Univerzitetu u Washingtonu. Kao što je poznato, u junu prošle godine Sarajevo je ugostilo regionalnu konferenciju o Zapadnom Balkanu na kojoj su se okupila značajna imena iz svijeta politike, civilnog društva, akademske zajednice, medija, te predstavnika SAD-a. SAD je predstavljao  Phillip Gordon, pomoćnik državne tajnice Hillary Clinton. Ova konferencija predstavljala je novu inicijativu podrške bržem integriranju BiH i cijele regije Zapadnog balkana u transatlantske institucije (EU i NATO), a Američko-bosanska fondacija i SAIS su najavili follow-up aktivnosti koje se u ovoj godini već ostvaruju.

Gospodine Nediću, da li je bilo nekih dešavanja koja se tiču BiH, a prethodila su Ekonomskom Forumu Jugoistočne Evrope u Washingtonu?

NEDIĆ: U novembru prošle godine, na SAIS-u su gostovali Edin Saračević, mladi uspješni poslovni čovjek iz BiH koji živi i radi u Washingtonu (IT tehnologija), Mujo Selimović, direktor MIMS-a, te Svjetlana Cenić, nezavisna analitičarka iz Banja Luke, koji su uz Jennifer Brush tadašnju direktoricu odjela za jugoistočnu Evropu u State Departmentu i Marca Mantovanellija, savjetnika u Svjetskoj banci, razgovarali o modusima borbe protiv korupcije, razvoja privrede, i uopšte poticaja za ekonomiju naše zemlje. Ovim panelom najavljen je i Ekonomski forum jugoistočne evrope koji će se i održati u Washingtonu od 26 - 28 marta ove godine.

Kakve su ključne aktivnosti planirane u Washingtonu?

NEDIĆ: Poseban akcenat u radu foruma ce biti na jačanju poslovne saradnje naše zemlje sa Libijom. Predsjedavajući panela o Libiji će biti William Taylor, šef trazicionog ureda za Bliski Istok u State Departmentu. Pored toga u sklopu Ekonomskog foruma  će biti biti predstavljana publikacija "Nedovršeni posao - Zapadni Balkan i Međunarodna Zajednica" koji je izdat u Brookings Institute u Washingtonu i SAIS-u. Planirane su prezentacije ove publikacije u Evropskoj komisiji u Briselu i u Beču, u suradnji sa Vienna Economic Forumom, te u glavnim gradovima naše regije.

Biće upriličen i umjetnički program?

KAMENICA: Naša fondacija će na svečanom otvaranju ekonomskog Foruma obilježiti i 20 godina nezavisnosti naše zemlje koncertom mladih umjetnika iz BiH. Ovaj program će biti direktno prenošen live stream-om na web portalu Johns Hopkins Univerziteta a očekuje se prisustvo brojnih medija iz SAD-a i naše regije. Koristim ovu priliku da se zbog kontinuirane podrške našim aktivnostima u promociji i razvoju BiH zahvalim BH Telecomu, Federalnom i Kantonalnom Ministarstvu za kulturu i sport, Sparkasse banci, Sarajevo osiguranju i drugima.

Ove godine se aktivnosti nastavljaju i u Sarajevu?

KAMENICA: Da. Pored toga, Američko-bosanska fondacija i CTR organiziraju i nastavak rada organizacija civilnih društava regije, radionicom koja će se održati u Sarajevu od 15 do 17 aprila u suradnji sa Gradom Sarajevom, uredom Evropske Unije u BiH, te vodećim organizacijama civilnih društava regije. Cilj radionice je finalizacija izrade Manifesta Civilnog društva, koji će se prezentirati u Briselu, Washingtonu te značajnim centrima u Evropi sa ciljem organiziranije i jače podrške razvoju civilnih društava, demokracije i slobode misli u našoj regiji, kao preduvjetima za članstvo u EU.

BL!N MAGAZIN/đk